Euro
10.1459
0.31%
Dolar
8.6587
0.08%
Altın
490.82
-0.23%
Borsa
1.407
0%
Bitcoin
377.267
3.20%
14ºC
İstanbul
Bulutlu 14 C

  ABD'den Türkiye'ye füze uyarı

  ABD'li bir diplomat Türkiye'nin Çinli firmayla çalışmasının sonuçları olacağını söyledi.
  • 21.11.2013 - 08:06
  ABD'den Türkiye'ye füze uyarı

  ABD den Türkiye ye füze uyarı #1

  Türkiye'nin, Çinli bir firmayla yaptığı 3.44 milyar dolarlık ‘uzun menzilli füze savunma sistemi' anlaşmasına ABD ve Avrupa'dan gelen tepkiler artıyor.

  ABD'DEN 'YAPIRIM' UYARISI

  ABD tepkiyle kalmadı, ‘yaptırım' kozunu da kullandı. Ankara'da bulunan üst düzey bir ABD'li diplomat, Çinli firmayla bu proje kapsamında ortak iş yapacak olan Türk savunma şirketlerini ABD yaptırımlarının beklediğini söyledi. Türk şirketlerin ABD teknolojisi ürünleri kullanma şansının ortadan kalkacağını da ekledi.

  ÇİNLİ ŞİRKET KARA LİSTEDE

  Defense News sitesine konuşan diplomat, Türkiye'nin anlaşma yaptığı Çinli şirketin ABD'nin kara listesinde olduğunu da söyledi. China Precision Machinery (CPMIEC)adlı şirketin kara listeye alınmasının nedeni ise 5 Şubat'ta; İran, Kuzey Kore ve Suriye silahsızlandırma anlaşmasını deldiği iddiası. Diplomat, bu şirketle çalışan Türk firmalarının da çeşitli ambargolarla karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu. Ayrıca ABD teknolojisinin bu programda kullanılmasına izin vermeyeceklerini de net bir dille ifade eden üst düzey diplomat, bu anlamda kararın gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

  TÜRKİYE NATO SİSTEMİNE MUHTAÇ

  Uzmanlar Türkiye'nin muhtemel füze tehditlerine karşı koyabilmesi için NATO tarafından geçen yıl Kürecik'e yerleştirilen, uydu ve balistik füze takip sistemlerine ihtiyacı olduğunu da belirtiyor. Uzmanlar, bu sistemler olmadan Çin'in kurulumunu yapacağı uzun menzilli füze sisteminin çalışamayacağını söylüyor. Bu anlamda NATO'ya bağımlı olan Türkiye, Çin'le ihaleyi iptal etmesi durumunda, sözleşmenin Avrupalı firma Eurosam ile yapılması bekleniyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir