Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
583.599
-0.86%
14ºC
İstanbul
Hafif yağmur 14 C
  Abdülkadir Selvi kaynağına sordu: Suriye'ye mi giriyoruz

  Abdülkadir Selvi kaynağına sordu: Suriye'ye mi giriyoruz

  Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, Türkiye'nin Suriye'ye müdahale iddialarına ilişkin güvenilir kaynaklardan aldığı bilgileri aktardı.
  • 30.06.2015 - 09:25

  vahdet

  Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, Türkiye Suriye'ye girecek iddialarının perde arkasını araştırdı. Güvenilir kaynaklardan bilgi aldığını söyleyen Selvi, "Galiba giriyoruz ama tampon bölge oluşturmak için" diye yazdı.

  Selvi ayrıca Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in istifa edeceği yönündeki iddiaları da yine kaynaklarından edindiği bilgi ile yalanladı.

  TAMPON BÖLGE OLUŞTURACAĞIZ

  Suriye ile savaşa mı giriyoruz? Hayır. IŞİD'le savaşa mı giriyoruz? Hayır. Suriye'ye mi giriyoruz. Galiba evet. Peki ne yapacağız? Tampon bölge oluşturacağız.

  TSK'NIN HAREKAT PLANI HAZIR

  110 kilometre uzunluğundaki tampon bölge için TSK'nın bir Harekat Planı var mı? Harekat Planı var. Daha önce hazırlanan Harekat Planları, hükümetten alınan yazılı direktif üzerine güncellenerek Genelkurmay'dan Kuvvet Komutanlıklarına gönderilmiş. Suriye'yle faaliyetlerden sorumlu olan 2'nci Ordu Komutanlığı'nda Harekat Planları güncellendi. Tabur seviyesine kadar Harekat Planları'nın güncellendiği belirtiliyor. Tehdidin büyüklüğüne göre silah, harp araç ve gereçleri yenileniyor. Şimdilik ek bir askeri takviye düşünülmüyor. Ama hiçbir planlama ilk baştaki gibi cereyan etmiyor o nedenle asker takviyesi seçeneği açık tutuluyor.

  ABD FAKTÖRÜ ÖNEMLİ

  Burada ABD faktörünü gözardı etmemek lazım. Bakalım IŞİD'le mücadelenin liderliğini yürüten ABD, tampon bölge konusunda sorun çıkaracak mı yoksa anlayış mı gösterecek?

  SINIRI GEÇMEMEK MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR

  Bunu test etmiş olacağız. Türk askeri sınırın ötesine geçecek mi sorusuna tekrar dönecek olursak, cevap şu: ''Keşke imkan olsa da sınırın öte tarafına geçmesek. Ama şartlara baktığımızda bu pek mümkün gözükmüyor''

  YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir