Petrol
110.54
1.31%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
487.540
2.72%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C
  Abdullah Gül ne demek istedi

  Abdullah Gül ne demek istedi

  Abdullah Gül, veda resepsiyonunda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Gül'ün açıklamaları AK Parti kanadında uzun süre konuşulacağa benziyor..
  • 20.08.2014 - 00:09

  ENSONHABER.com/ANALİZ Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bundan bir süre önce Köşk'ten indikten sonra siyasete AK Parti'de devam edeceğini açıklamıştı.

  AK PARTİ GÜL'DEN ÖNCE BAŞBAKANI BELİRLEYECEK

  Gül'ün açıklamasıyla birlikte "Başbakan Gül mü olacak" soruları akla gelirken, AK Parti Gül'ün görev süresinin bitimine 1 gün kala kongreye giderek genel başkanı belirleyeceğini duyurdu. Bu karar, Abdullah Gül AK Partili olmadan 1 gün önce genel başkanın ve Başbakan'ın belirleneceği anlamına geliyordu. AK Parti'nin bu kararı "Gül'ün önü kesildi" yorumlarına neden olurken, Abdullah Gül'ün ne yapacağı ise merak konusu olmuştu. 

  Abdullah Gül ne demek istedi #1

  ERDOĞAN'A VE AK PARTİ'YE MESAJ MI VERDİ

  Köşk'teki veda resepsiyonunda gazetecilere açıklama yapan Abdullah Gül gerek açıktan gerekse sözlerinin alt metni aracılığıyla başta Erdoğan'a ve AK Parti kadrolarına önemli mesajlar verdi. 

  BAŞBAKAN'I İLAN ETTİ

  Abdullah Gül, kulislerde Davutoğlu'nun ismi geçmesine rağmen kongreye kadar kimin Başbakan olacağı açıklanmadan önce hareket ederek isim verdi: Başbakan Davutoğlu olacak..

  Abdullah Gül ne demek istedi #2

  "DAVUTOĞLU BENİM ADAMIM" MI DEMEK İSTEDİ

  Davutoğlu'nu AK Parti'ye ve siyasete kazandıran kişinin kendisi olduğunu belirten Abdullah Gül'ün sözleri, açıkça söylemese de Erdoğan'a ve AK Parti'ye bir mesaj olarak yorumlandı. Gül'ün sözleri ister istemez "Davutoğlu benim adamım" anlamına gelerek açıktan açığa Erdoğan'a bir mesaj niteliği taşıyordu.. Abdullah Gül, Davutoğlu'nun Başbakanlığını engellemek için "Benim adamımdır" mesajı mı veriyordu..

  Abdullah Gül: 11. Cumhurbaşkanı olarak görev sürem bitti İZLE

  ERDOĞAN'DAN ROL ÇALDI

  Öte yandan Gül'ün, Davutoğlu ismini açıklaması Erdoğan'dan rol çalması anlamına da geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti kongresinde kendisinden sonra gelecek ismi, yani Davutoğlu'nu açıklayacaktı. Abdullah Gül'ün yaptığı hamleyde Erdoğan'ın "ilanını" pasif duruma düşererek kendisinden rol çalmasına neden oldu. 

  DİĞER BAŞBAKAN ADAYI ARKADAŞLARINI HARCADI

  Abdullah Gül'ün "Kurduğum partiye döneceğim, ne zaman üye olduğum önemli değil" açıklaması da yaptığı konuşmasında Davutoğlu'nun ismini açıklaması bir anlama daha geliyor. Abdullah Gül Davutoğlu'nun adını vererek, Davutoğlu dışında ismi geçen Başbakan adaylarını da "harcaması" anlamına geliyor. Binali Yıldırım, Bülent Arınç ve Ali Babacan gibi bazı isimler zaman zaman AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık için adı geçen kişiler olarak biliniyor.

  Abdullah Gül'ün Davutoğlu'nu partisinden ve başta Erdoğan olmak üzere yol arkadaşlarından habersiz bir şekilde açıklaması diğer adayların da önünü keserek onları "harcaması" olarak yorumlanabilir. 


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir