Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
457.099
-7.95%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C

  Abdullah Gül: Muhalefet güçlenir

  11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, genel seçimlerde AK Parti'nin tek başına iktidarda kalacağını ancak muhalefetin de güçleneceğini belirtti.
  • AA
  • 16.04.2015 - 00:59
  Abdullah Gül: Muhalefet güçlenir

  Abdullah Gül: Muhalefet güçlenir #1

  11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Financial Times Türkiye Zirvesi'nin kapanışında konuştu. Gül, Türkiye'de 12 yıllık AK Parti iktidarı döneminde yapılanların "gayet iyi" olduğunu belirtti.

  "MUHALEFET GÜÇLENİR"

  Gül, 7 Haziran'da yapılacak olan genel seçimler ile ilgili yaptığı açıklamasında "Muhalefet seçimde güçlenerek çıkacak ama Ak Parti tek başına iktidarda kalacak" dedi.

  BAŞKANLIK SİSTEMİNİ SORDULAR

  Abdullah Gül, "Türkiye'deki başkanlık sistemine ilişkin itirazınızı muhafaza ediyor musunuz?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

  "Aslında ben cumhurbaşkanı olduğum dönemde de bana bu tip sorular sorulduğunda, Türkiye Cumhurbaşkanının yetkilerinin çok olduğunu söylemiş bir insanım. Çünkü yetkilerin hepsi 1980 Anayasası'na göre dizayn edilmişti. Bunların bir parlamenter sisteme çok yakışmadığını cumhurbaşkanı iken söylemiş bir insanım. O bakımdan gayet berrağım.

  PARLAMENTER SİSTEM İYİLEŞTİRİLMELİ

  Ben parlamenter sistemin iyileştirilmesinin daha doğru olduğunu önce de söyledim. Fakat bir başkanlık sisteminin demokratik olmadığını söyleyemeyiz. Bir şartla; nasıl ki parlamenter sistemin noksanlarından Türkiye çok çekmiştir; öyle olmuştur ki Türkiye'de hükümetlerin yetkisi paylaşılmıştır, gölge kabineler olmuştur ve neler neler olmuştur.

  BAŞKANLIK OLURSA DİKKAT EDİLMELİ

  Şimdi eğer bir başkanlık sistemi söz konusu olursa, burada çok daha dikkatli olmak gerekir. Denge ve frenlerin çok açık bir şekilde yazılmış olması gerekir. Yani gelişmiş demokrasilerdeki, hukukun gerçek anlamda evrensel olarak üstün olduğu ülkelerdeki gibi eğer başkanlık sistemi söz konusu olursa, ona da 'demokratik değildir' diyemeyiz. Fakat benim tercihim, Türkiye için doğrusu, parlamenter sistemin daha da iyileştirilmesi."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir