Petrol
113.55
-0.23%
Euro
17.5278
-0.05%
Dolar
16.8015
-0.15%
Altın
976.48
-0.13%
Borsa
2406
-1.55%
Bitcoin
342.422
5.54%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C
  Abdullah Öcalan yetkilerini Demirtaş'a devretmek istiyor

  Abdullah Öcalan yetkilerini Demirtaş'a devretmek istiyor

  Terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan, "Selahattin Demirtaş'ı geliştirmek için çok çabaladım, yetkilerimi ona devretmeye hazırım" dedi.
  • 30.01.2016 - 11:03

  Abdullah Öcalan yetkilerini Demirtaş a devretmek istiyor #1

  İmralı Notları kitabında BDP-DBP-HDP heyetlerinin 14 Mart 2015’e kadar Öcalan’la yaptığı görüşmelerin tutanakları yer almıştı.

  "SELAHATTİN'E DEĞER VERİYORUM"

  Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Lıcalı’nın kitaptan aktardıklarına göre 26 Haziran 2014’te İmralı’da heyetle görüşen Öcalan, Demirtaş’ı istemediğine dair ortaya atılan iddialara karşılık “‘Apo onu istemiyor’ diyorlar. Yalan söylüyorlar. Ben kendisine değer veriyorum, kendisini geliştirmek için çok çabalıyorum. Kendisi de mütevazı birisi, öğrenmeye çalışıyor. Selahattin’in Kürt siyasetini tanımasını, tüm 40 yıllık mücadelenin girdisini çıktısını bilmesini istiyorum" dedi.

  "YETKİLERİMİ SELAHATTİN'E VERMEYE HAZIRIM"

  Bazı isimlerin önünü kestiğine dair yapılan tartışmalara da değinen terör örgütü PKK lideri, sözlerine şöyle devam etti: "Ben daha önce Pervin Buldan ve Selahattin’e söyledim. Bütün yetkilerimi size vermeye hazır olduğumu söyledim. Ama 24 saat taşıyabilmeniz koşuluyla bunu ifade ettim. Bugün de söylüyorum. Taşıyabilen biri çıksın, ben bütün yetkilerimi vermeye hazırım. PKK dahil hiç kimse benim önderlik tarzımı geliştiremiyor. Öcalan’ı doğru anlamak hayatidir."

  CUMHURBAŞKANI ADAYI FİGEN YÜKSEKDAĞ

  Toplantıda, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kürt siyasi hareketinin göstereceği aday konusu üzerine de görüşen Öcalan’a heyet, Demirtaş isminin öne çıktığını söyledi. Demirtaş ismini veto etmeyeceğini söyleyen Öcalan, heyetin, Türk-Alevi bir isim üzerinde odaklanması gerektiğini savunarak, "Dün de Figen’i sıkıştırmaya çalıştılar. ‘Kürt hareketi seni, Türk mayası olarak kullanıyor olmasın’ diye sordular. Yoksa Selahattin de uygundur. Ama (Yüksakdağ’ın) Alevi ve Türk olması farklı çevrelerin kendi temsiliyetini görmesi açısından olumlu bir etki yaratır diye düşünüyorum" dedi.

  "EKMELEDDİN GİBİ BİR ADAY BULABİLİRDİK"

  HDP’li vekil Sırrı Süreyya Önder’in, eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargıcı Rıza Türmen ismi üzerinde odaklandıklarını söylemesi üzerine Öcalan, Önder’in kendisini, diğer bir HDP’li vekil Ertuğrul Kürkçü, Ufuk Uras ve Gençay Gürsoy isimlerini önerdi. Önder’in bu önerilere yanıtı şöyle oldu: "Kürkçü ile benim üniversite diplomamız yok. Uras’a sol çevrelerde ciddi bir tepki var. Gürsoy’un adaylığındaysa yeterince kabul görmeyebiliriz."

  İstenilen gibi bir aday bulunamaması üzerine Öcalan, Demirtaş’ın adaylığıyla ilgili bir itirazı olmadığını yineleyerek, "Daha geniş katmanları içerebilecek, hatta HDP’li olmayacak bir aday da olabilir. Milletvekili olması şart da değil. Ekmeleddin (İhsanoğlu) gibi bir adayı biz de bulabilirdik" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir