Petrol
109.22
0.11%
Euro
17.578
-1.40%
Dolar
16.6045
-1.66%
Altın
982.81
-0.94%
Borsa
2554
0.00%
Bitcoin
352.322
-2.89%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C
  Abdullah Öcalan'ın liseli fotoğrafı

  Abdullah Öcalan'ın liseli fotoğrafı

  PKK lideri Öcalan'ın henüz 18 yaşındayken lise yıllarından kalma fotoğrafı 45 yıl sonra ortaya çıktı.
  • 16.07.2013 - 11:04

  Abdullah Öcalan ın liseli fotoğrafı #1

  Abdullah Öcalan'ın 18 yaşındaki fotoğrafını Sabah'tan Erhan Öztürk yayınladı. İmralı Adası'ndaki Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'nde hükümlü bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın okul arkadaşının albümünden 45 yıl sonra çıkan fotoğraf, Öcalan'ın lise yıllarına dair ender fotoğraflardan biri.

  ÖCALAN'IN FOTOĞRAFLARI

  'ORDUEVİ'NE GİDERDİK'

  Abdullah Öcalan, 1966'da Ankara Demirtepe'de bulunan Tapu ve Kadastro Meslek Lisesi'ne başladı. Lisede sınıf arkadaşlarıyla birlikte haftada bir toplu olarak yatılı kaldığı yurttan Tandoğan'daki Astsubay Orduevi'ne giderek film izliyorlardı. Türkiye'de o yıllarda alanındaki tek okul olan Tapu ve Kadastro Meslek Lisesi'nden Ahmet Eneş de, Öcalan'ın sınıf arkadaşıydı. Eneş'in 1968 yılında kendi fotoğrafını çektirtirken, arkada Türkiye'nin bir dönemine damga vuracak Abdullah Öcalan da kadrajdaydı.

  'SESSİZ SAKİN BİRİYDİ'

  Öcalan'ın hafta sonu tatillerinde öğrenci eğlencelerine, sohbetlere katılmadığını söyleyen liseden sınıf arkadaşı Arsa Ofisi eski Bölge Müdürü Mustafa Demirdöven'in, "Okul yönetimi askeriyeyle bir anlaşma yapmıştı. Haftada bir kez otobüslerle orduevine sinemaya giderdik. Sinemaya daha çok maddi durumu iyi olmayanlar katılırdı. Eğlence olsun diye maddi durumu iyi olanlar da film izlemeye giderdi. Öcalan her hafta sinemadaydı."

  'EĞLENCEYE KATILMAZDI, HAREKETSİZDİ'

  "...Bizi otobüslerle toplu olarak götürüp, film sonrası geri getirirlerdi. Bizim okuduğumuz liseye girmek zordu. Başarı oranı yüksekti. Kendisi hiçbir eğlenceye, sohbete katılmazdı. Çok hareketsiz ve sessizdi. Zaman zaman camiye gidip namaz kıldığını görürdük" diye konuştu.

  IRAK VE SURİYE ELÇİLİKLERİNE GİDERDİ

  İsminin açıklanmasını istemeyen bir arkadaşı ise, "Öcalan hafta sonu tatillerinde Irak ve Suriye elçiliklerine gidiyordu. Okuldan kimseyle sohbet ettiğini, dostluk kurduğunu görmedim" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir