Petrol
112.72
0.24%
Euro
17.4775
0.52%
Dolar
16.6805
0.25%
Altın
973.34
0.04%
Borsa
2402
0.00%
Bitcoin
335.700
-0.91%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Adalet Bakanı Bozdağ Washington’da

  Bakan Bozdağ, ABD Adalet Bakanı Lynch ile FETÖ elebaşı Gülen’in iade konusunu ele almak üzere bir araya geldi
  • AA
  • 27.10.2016 - 01:15
  Adalet Bakanı Bozdağ Washington’da

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch ile Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in iade konusunu ele almak üzere bir araya geldi.

  FETÖ elebaşı Gülen’in iadesiyle ilgili temaslarda bulunmak üzere ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Bakan Bozdağ, bugün ABD’li mevkidaşı Lynch ile ABD Adalet Bakanlığında görüştü.

  Adalet Bakanı Bozdağ Washington’da #1

  İki bakan arasındaki görüşme basına kapalı gerçekleşti.

  Bozdağ, ABD’ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Lynch ile FETÖ kurucusu ve yöneticisi, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün bir numaralı faili Gülen'in iadesini görüşeceklerini belirtmişti.

  ABD'ye daha önce 4 iade dosyası gönderdiklerini, darbe teşebbüsüyle ilgili de geçici tutuklama talebini ilettiklerini ifade eden Bozdağ, Türkiye'nin hassasiyetlerini birinci elden ABD'nin en üst düzey yetkilisine aktarma fırsatı bulacaklarını dile getirmişti.

  Adalet Bakanı Bozdağ Washington’da #2

  Bozdağ, Türkiye ile ABD arasındaki iade anlaşması kapsamındaki karşılıklı hükümlerin de üzerinde durarak, terörist Gülen’in iadesi için gerekli olandan fazla delil bulunduğunu kaydetmişti.

  Bozdağ, “Terörist Gülen'in iade edilmemesi veya iade sürecinin zamana yayılması Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyecektir. Biz istiyoruz ki Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler, bir terörist yüzünden olumsuz bir noktaya gelmesin." ifadesini kullanmıştı.

  Adalet Bakanı Bozdağ Washington’da #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir