Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
323.416
0.39%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Adalet Bakanı: Ermeni Tasarısı yok hükmündedir

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD Senatosu'nun Ermeni kararına sert tepki gösterdi. Son dakika açıklaması yapan Bakan Gül, "Bu karar ülkemiz, milletimiz açısından yok hükmündedir." dedi.
  • İHA
  • 13.12.2019 - 10:49
  • Güncelleme : 13.12.2019 - 10:49
  Adalet Bakanı: Ermeni Tasarısı yok hükmündedir

  ABD Senatosu, Ermeni karar tasarısını kabul etti.

  Tasarıya ilişkin Senato Genel Kurulu'nda yapılan oturumda, kurulda hazır bulunan senatörlerden oylamaya karşı çıkan olmadı.

  TÜRKİYE'DEN SERT MESAJLAR

  Senatonun bu konudaki görüşünü yansıtan bir düzenleme olan karar tasarısının, yasal olarak herhangi bir bağlayıcılığı bulunmazken, Türkiye'den art arda sert mesajlar geliyor.

  "YOK HÜKMÜNDEDİR"

  Skandal karara ilişkin son olarak Adalet Bakanı Abdulhamit Gül konuştu. Bakan Gül, "ABD Senatosunun almış olduğu karar, ülkemiz açısından, milletimiz açısından yok hükmündedir. Tarihin siyasallaştırılması, hukukun siyasallaştırılması hiçbir millete, hiçbir ülkeye yarar getirmez. 1915'te yaşandığı iddia edilen tüm olaylarla ilgili Türkiye Cumhuriyeti olarak her türlü belgeleri, her türlü arşivimizi açmaya hazır olduğumuzu en üst düzeyde defalarca dile getirdik. Ancak her mesele, Türkiye'nin kendi kararlılığı anlamında kendi bekası ile ilgili atmış olduğu her adımda bu 1915 olaylarının bir sopa gibi gösterilmesine bu ülkenin karnı toktur. Bizim için hiçbir şekilde anlamı olmayan bu kararla ilgili hukuki olarak tanımıyoruz, siyasi olarak, tarihsel olarak tanımıyoruz. Bu konuda bilim adamlarıyla yapılacak her türlü çalışmaya ülke olarak büyük bir özgüvenle açık olduğumuzu defalarca ifade ettik, yine ifade ederiz. Bu dünyada, bu coğrafyalarda esaret altına girmemiş ve hiçbir toplumu bir hegemonyasına hiçbir toplumu soykırım gibi asla kabul edilemeyecek bir tutum, davranış içerisine almayan tek millet Türk milletidir. Bunu da böyle bilmesi lazım. Öyle birilerinin karanlık tarihleri, kirli elleriyle kanlı elleriyle ülkemize söz söylemeye, ülkemizle ilgili karar almaya kimsenin hakkı yoktur." dedi.


  Görüş Bildir