Adil Gür: Ak Parti oylarını 5-7 puan yükseltti

Adil Gür: Ak Parti oylarını 5-7 puan yükseltti

A&G Araştırma Başkanı Adil Gür, seçim yasaklarına saatler kala, siyasetin son fotoğrafını çekti. AK Parti'nin 2009'daki son yerel seçimlerden 5-7 puan daha fazla oy alacağını belirten Gür, AK Partili belediye sayısının da artacağını söyledi. Gür'ün değerlendirmeleri şöyle:

AK PARTİ OYLARINI ARTIRDI

Bugün sandığa gidilse, AK Parti 2009'daki yerel seçimler ile 2011'deki genel seçimin ortalaması kadar oy alacak. AK Parti, 2009'daki yerel seçimde yüzde 38.4 oy almıştı. Ona göre oylarını önemli oranda artırıyor. 2011'deki genel seçimde ise yüzde 49.9 aldı. Bugün itibariyle 43-45 aralığında görünüyor.

BELEDİYE SAYISI ARTAR

AK Parti'nin 2009'da kazandığı 45 belediye vardı. Kaybedeceği bazı yerler olabilir ama kazandığı belediyelerin çok daha fazla olacağını düşünüyorum.

SON GÜNLERDE TOPARLADI

AK Parti, 17 Aralık operasyonu ve sonraki süreçte peş peşe yayınlanan ses kayıtlarının etkisinden kurtulup toparlanma içine girdi. Özellikle son 10 gündür bunun etkisi görülüyor. Meydanlardaki kalabalık da bunun işareti. Genel seçime göre birkaç puan oy kaybı oldu ama bunu cemaat oylarına bağlamak mümkün değil. Operasyonlar sonrasında AK Parti tabanı daha da kenetlendi.

İşte A&G Araştırma'nın AK Parti'yi rahatlatan anketi;

Adil Gür: Ak Parti oylarını 5-7 puan yükseltti