Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
515.000
0.55%
4ºC
İstanbul
Bulutlu 4 C

  Adil Timurtaş: Binin üzerinde terörist öldürdüm

  PKK itirafçısı Adil Timurtaş'tan çarpıcı ifadeler..
  • 14.08.2012 - 17:24
  Adil Timurtaş: Binin üzerinde terörist öldürdüm

  Adil Timurtaş: Binin üzerinde terörist öldürdüm #1

  Ergenekon davasında tanık sıfatıyla dinlenen PKK itirafçısı Adil Timurtaş, JİTEM'de çalıştıkları dönemde binin üzerinde terörist öldürdüğünü, ancak bir tane faili meçhul cinayet işlemediğini söyledi.

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasında tanık Timurtaş, emniyet ifadesinin okunmasının ardından savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in sorularını cevapladı.

  "MAHMUT YILDIRIM'I BULMAMI İSTEDİ"

  Savcı Pekgüzel'in soruları üzerine Timurtaş, Ergenekon davasının tutuksuz sanığı eski İstanbul Organize Suçlar Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ı tanıdığını söyledi. Saçan'ın, kendisini tanıyıp tanımadığını bilemeyeceğini belirten Timurtaş, "Şoförü bana Mahmut Yıldırım'ı bulmamı yoksa benim için kötü olacağını söyledi. Yanıma bir de kız verdiler, turist görünümü için. Mahmut Yıldırım'ı Silopi'de tespit ettik, gümrükte bir şeyler yapıyormuş. Gittim. Irak'tan mazot getiriyordu. Kızla birlikte gördük. Sakalını kesmişti. Adil Serdar Saçan'ı Habur'dan aradım. 'Çıkın gelin' dedi. Kız kaldı, ben geri döndüm." diye konuştu.

  'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım'ı 2000 yılında Silopi'de gördüğünü belirten Timurtaş, "Yeşil, JİTEM'ci değildi. Sadece bilgi getiriyordu. Çatışmalara katıldığını görmedim." diye konuştu.

  "İSTİHBARAT GELDİMİ HEMEN OPERASYONA ÇIKARDIK"

  Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, tanık Timurtaş'a iddia edilen JİTEM ile ilgili çok sayıda soru sordu. Ardından da Pekgüzel, "JİTEM ne demektir? JİTEM'in sadece 'istihbarat' yaptığı, operasyon görevi olmadığı söyleniyor. Operasyon göreviniz var mıydı? Biz, JİTEM'in istihbarat görevi yanında operasyon da yapıp yapmadığını ortaya koymaya çalışıyoruz." diye sordu. Kendi gruplarına Cem Ersever tarafından JİTEM adının konulduğunu ve bu ismin devlet tarafından konulmadığını ısrarla tekrarlayan Timurtaş, "Bir istihbarat geldi mi hemen operasyona çıkardık." dedi.

  "BİNİN ÜZERİNDE TERÖRİST ÖLDÜRDÜM"

  Üç binin üzerinde çatışmaya girdiğini ve binin üzerinde terörist öldürdüğünü belirten Timurtaş, başka bir soru üzerine de jandarma tarafından faili meçhul cinayetler işlenmediğini, kendisinin bu şekilde bir kişiyi bile öldürmediğini iddia etti.

  JİTEM'in yasadışı olmadığını ifade eden Timurtaş "Diyarbakır'daki Kurtoğlu Jandarma Lojmanları'nda kalıyorduk. Ben Jandarma Bölge Komutanlığı'nda işçiydim" dedi. Timurtaş, PKK itirafçısı olup JİTEM'e çalışanların lojmanlarda kaldığını söyledi. Pekgüzel'in "Maaş alıyor muydunuz?" sorusu üzerine "O zamanın parasıyla 5 milyon lira alıyorduk" dedi.


  Görüş Bildir