Dolar
7.806
0.0692%
Euro
9.1163
0.134%
Altın
1878.09
-0.1722%
Borsa
1121.17
0%
G. Altın
472.258
0.0006%
Bitcoin
83538.89
-1.478%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C

  Ahmet Hakan'dan türbanlı polise hayır diyen okuruna yanıt

  Ahmet Hakan, başörtülü polis taraflı olur diyen okuruna köşesinden yanıt verdi.
  • Detay Haber
  • 29.08.2016 - 02:59
  Ahmet Hakan'dan türbanlı polise hayır diyen okuruna yanıt

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2013 yılında demokratikleşme paketiyle açıkladığı ve kamuda başörtüsüne serbestlik getiren düzenlemenin kapsamı genişletildi. Kadın polislerin başörtüsü takmasının önündeki engel kaldırıldı.

  Özgürlükler önündeki bir engelin daha kaldırılması, Türkiye'yi hala kendi kafa yapısında insanlardan ibaret zannedenleri rahatsız etmeye devam ediyor.

  Gazeteci Ahmet Hakan, Hürriyet'te yayımlanan bugünkü yazısında, konuyla ilgili kendisine “Başörtülü polis taraflı olur. Çünkü başörtüsü takarak tarafını baştan belli ediyor” serzenişinde bulunan okuruna kendi köiesinden karşılık verdi.

  BAŞÖRTÜLÜ POLİS TARAFLI MI OLUR?

  Bir okurum şöyle demiş: “Başörtülü polis taraflı olur. Çünkü başörtüsü takarak tarafını baştan belli ediyor”. İyi ama ey okurum... Eğer dediğin gibiyse... Yani başörtülü kadın polisin taraflı olacağı kesinse... Başı açık bir kadın polisin taraflı olmayacağının garantisi nedir?

  BAŞI AÇIK KADIN POLİS, TARAFSIZ MI?

  İyi ama ey okurum... Eğer dediğin gibiyse... Yani başını örten kadın polis, tarafını baştan belli etmiş oluyorsa... Başı açık bir kadın polis de tarafını baştan belli etmiş olmuyor mu?

  NORMAL'İ KİM TANIMYALACAK?

  “Normal olan başı açık olmaktır, anormal olan başı örtülü olmaktır” mı diyorsun?

  İyi ama ey okurum... Normali ve anormali belirleme ve tanımlama hakkı, nasıl oluyor da sana ait bir hak oluyor? Başörtülü bir kadın, “Hop! Normali ve anormali sen değil, ben belirlerim ve ben tanımlarım” derse... Ona ne diyeceksin?

  “Sen anlamazsın bu işlerden” falan mı diyeceksin? Böyle dersen... Vicdanın rahat olarak kendini hâlâ çok çağdaş, çok demokratik, çok eşitlikçi bir insan olarak görmeye devam edebilecek misin?

  BAŞINDAKİ ÖRTÜYE DEĞİL, İŞİNE ODAKLANALIM

  Gel olayı şöyle değerlendirelim ey okurum: Başörtülü kadın polisin başındaki örtüye değil iş yapma biçimine odaklanalım. Haksızlık yapıyorsa, hukuku çiğniyorsa, ayrımcılığa imza atıyorsa, kendisi gibi yaşamayanlara kök söktürmeye kalkıyorsa... Onun yakasına yapışalım. Tıpkı başı açık olup da bunu yapan kadın polislerin yakasına yapıştığımız ve yapışacağımız gibi...

  Ahmet Hakan'ın bugünkü yazısının tamamı için tıklayın

  Ahmet Hakan dan türbanlı polise hayır diyen okuruna yanıt #1

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir