Petrol
88.21
3.09%
Euro
19.6885
0.30%
Dolar
18.6365
0.01%
Altın
1.074
-0.22%
Borsa
4988
0.00%
Bitcoin
326.321
1.49%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C
  Ahmet Zeki Üçok'tan TSK'dan ihraçlarla ilgili açıklama

  Ahmet Zeki Üçok'tan TSK'dan ihraçlarla ilgili açıklama

  Ahmet Zeki Üçok, FETÖ'cülerin TSK'dan atılmasının güvenlik konusunda zafiyet oluşturacağına ilişkin iddiaların gerçek olmadığını söyledi.
  • AA
  • 15.11.2016 - 11:27

  15 Temmuz darbe girişimine karşı 3 ay önceden uyarıda bulunan tek isim Eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Savcısı Albay Ahmet Zeki Üçok, TSK'daki ihraç ve açığa alma işlemlerinin bazı kesimler tarafından "güvenlikte zafiyet oluşturuyor" şeklinde yansıtılmasını eleştirdi.

  "İçeride hain olacağına zafiyet olmasını tercih ederim" diyerek, ihraç ve açığa alma kararlarını destekleyen Üçok, şunları söyledi:

  "İYİ OLSAYDI, DARBE YAPMAYA CESARET EDEMEZLERDİ"

  "Genelkurmay Başkanlığının rakamlarına göre TSK'da 39 bin 721 subay, 97 bin 243 astsubay görev yapıyor. İhraç edilen ve açığa alınanların sayısı 7 bin civarında olduğuna göre TSK'daki kadronun yüzde 5'i ancak görevden uzaklaştırılmış. İhraçlar ve açığa alınmalar çok yavaş gidiyor. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulundaki 12 bin hakim-savcıdan 5 bine yakını atıldı. TSK'yı sivil kamu kurumlarına göre kıyasladığımızda pozisyonu iyi değil. Zaten iyi olsaydı, darbe yapmaya cesaret edemezlerdi.

  "TEMİZLİKTE EN YAVAŞ HAREKET EDEN KURUM TSK'DIR"

  İçerideki FETÖ'cülerin ihraç edilmesi veya açığa alınması konusunda en yavaş hareket eden ve direniş gösteren kurum TSK'dır. Milli Eğitim Bakanlığında birinci dalgada 12 bin, ikinci dalgada ise 17 bin kişi atıldı. Yine emniyette bir defada 11 bin kişi açığa alınıyor, 6-7 bin kişi ihraç ediliyor. TSK'da ise 100-150 bilemediniz 200 kişi atılıyor."

  FETÖ'CÜLERİN YÜZDE 80'İ ÖĞRENCİ

  Ankara Cumhuriyet Savcısı Serdar Coşkun tarafından hazırlanan FETÖ çatı iddianamesinde 10 yılda askeri okullara alınan öğrencilerin yüzde 80'inin FETÖ'cü olduğunun kayıtlara geçtiğini anlatan Üçok, bunun, her yıl okullara alınan 5 bin öğrencinin en az 4 bininin "ihanet şebekesi"ne çalıştıkları anlamına geldiğini söyledi.

  Üçok, "Sadece 10 yılda askeri okullara alınan öğrencileri dikkate alıp bir hesap yaptığımızda 40 bin FETÖ'cünün TSK'ya yerleştiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu 40 bin kişinin büyük bölümü ise subay olmuş. Durum böyle olmasına rağmen 7 bin kişinin atılması temizlik olmuyor. Darbeye teşebbüs edilen kurumda temizlik neredeyse kaplumbağa hızıyla ilerliyor. Şu ana kadar yapılanlar, yapılması gerekenin 10'da 1'idir." değerlendirmesinde bulundu.

  "ESKİ PİLOTLAR TERÖRLE MÜCADELE BİLE ETMİYORDU"

  Türkiye'nin ciddi bir tercihle karşı karşıya olduğunu, her an kullandığı uçakla Meclis'i, Cumhurbaşkanlığı Külliyesini, barajları ve kurumları bombalama ihtimali olan bir pilottan endişe duyarak yaşamak yerine, ondan kurtulup yerine yenilerinin konulması gerektiğini belirten Üçok, şunları kaydetti:

  "ŞİMDİ ÖLDÜRÜLEN PKK'LI SAYISI 10 KATINA ÇIKTI"

  "Eskiden pilotlar kaldırdıkları uçaklarla terörle mücadele bile etmiyorlardı. Dağı-taşı bombalarken teröristleri es geçiyorlardı. Şimdi etkisiz hale getirilen PKK'lı sayısı geçmişe göre 10 katına çıktı. Pilotlar azaldı ama daha etkin mücadele ediliyor. Nasıl polis kolejleri kapandı, bir sürü polis atıldı, yerine yenileri alındı ise TSK'da hızla temizlik yapılıp, ihraç edilen hainlerin yerine yenileri alınmalıdır.Ahmet Zeki Üçok tan TSK dan ihraçlarla ilgili açıklama #1

  "TSK'NIN ZAYIFLADIĞI FALAN YOK"

  Bana 'Neyi tercih edersiniz' diye sorarsanız ben içimizde bir hain olmasındansa zayıf olmayı tercih ederim. FETÖ'cüleri atmakla TSK'nın zayıfladığı falan yok. İçindeki hainleri atarsın, yenilerini alırsın."

  "BİR PİLOT LAZIMSA 10 BİN KİŞİ MÜRACAAT EDER"

  Türk halkının nasıl kahramanlıklar sergilediğinin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında bir kez daha görüldüğünü vurgulayan Üçok, Özel Harekata alınacak personel için yapılan başvuru sayısını örnek göstererek, "700 kişi lazım, 17 bin kişi müracaat ediyor. Bin tane pilot lazımsa 10 bin kişi müracaat eder. TSK'nın eksiklikleri en kısa sürede giderilir. Bunun için hem kaynağımız hem insanımız hem de vatanını seven bir sürü çocuğumuz var." ifadelerini kullandı.

  Eski savcı ordudaki Fethullahçıları anlattı haberiAhmet Zeki Üçok tan TSK dan ihraçlarla ilgili açıklama #2

  Görüş Bildir