Petrol
91.8
0.12%
Euro
18.5359
-0.06%
Dolar
18.5685
-0.01%
Altın
1.031
0.10%
Borsa
3458
0.00%
Bitcoin
379.062
3.58%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C
  AK Parti'nin içki tasarısı teklifinin ayrıntıları

  AK Parti'nin içki tasarısı teklifinin ayrıntıları

  AK Parti, alkollü içeceklerin reklamlarının yasaklanması konusunda hazırladığı kanun teklifini TBMM'ye sundu.
  • 10.05.2013 - 18:10

  AK Parti nin içki tasarısı teklifinin ayrıntıları #1

  ENSONHABER.com / ÖZEL HABER  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Küresel Alkol Politikaları Sempazyomu'nda sarf ettiği, "Alkollü bir içki olan bira cumhuriyetin ilk yıllarında yayınlanan ilk kitaplarda milli bir halk içkisi olarak takdim edilmiştir. Halbuki bizim milli içkimiz ayrandır" sözlerinin ardından, alkol yasağına ilişkin düzenleme Meclis'e gönderildi. Yasa teklifine göre, alkollü içki ve üreticilerin reklamı yapılamayacak, alkollü içki üreticileri festivallere sponsor olamayacak.

  TEKLİFİN AYRINTILARI

  AK Parti, TBMM tatile girmeden önce, tüm bakanlıkların acil ve öncelikli düzenlemelerinin içinde yer alacağı bir torba düzenleme hazırladı. Bu torba düzenlemede alkollü içki satışı ve reklamının düzenlenmesine yönelik yasa teklifi de yer alıyor. Ankara'nın En Özel Kalemi size yasa teklifinin ayrıntılarını açıklıyor..

  REKLAM YASAĞI

  Alkollü içki ve üreticilerinin hiçbir mecrada tanıtımı ve reklamı yapılamayacak. Alkolü özendirici yayınlara engel olmak için gazete ve dergilerde de alkollü içkilerin ve üreticilerinin reklamı yasaklanacak. Alkollü içki üreticileri festivallere sponsor olamayacak.

  ÖZEL OTOMOBİLDE SİGARA YASAĞI

  Mevcut yasada yalnızca ticari araçlarda ve taksilerde uygulanan sigara yasağı, özel otomobillerde de geçerli olacak.

  NARGİLE VE ELEKTRONİK SİGARAYA DA YASAK

  Kapalı alanlardaki sigara içme yasağı genişledi. Artık kapalı alanlarda nargile ve elektronik sigara içmek de yasak.

  AÇIK ALANDA İÇMEYENE ÖZEL BÖLÜM

  Kapalı alanlarda sigara yasağının ardından kafe, restoran ve eğlence yerlerinde, sigara içenler için açık alanlarda özel bölümler düzenlemesine gidilmişti. Bundan böyle açık alanlarda sigara içmeyenler için de özel bölümler oluşturulacak.

  İÇKİ ŞİŞELERİNE UYARI

  Alkollü içecek şişelerine sigara paketlerindeki gibi sağlık uyarıları konulacak. Uyarılar alkollü içeceklerin bir ünitesinin ne kadar olması gerektiği ve miktarlar konusunda bilgi içerecek.


  Görüş Bildir