Petrol
110.57
1.34%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
476.558
-0.52%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Akil İnsanlar'dan çözüm süreci için 10 öneri

  Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde 3. kez bir araya gelen Akil İnsanlar Heyeti, endişelerini dile getirerek taleplerini sıraladı.
  • 20.10.2014 - 03:36
  Akil İnsanlar'dan çözüm süreci için 10 öneri

  Akil İnsanlar dan çözüm süreci için 10 öneri #1

  Sürece ilişkin taleplerini 10 başlık altında toparlayan Akiller, her durumda “Çatışmasızlığın” devam etmesi gerektiğini vurguladı. Süreci izlemek üzere 3. Göz kurulması gerektiğinin altı çizilen talepler arasında Öcalan ve Kandil’le görüşme de yer aldı.

  AKİL İNSANLARDAN 10 ÖNERİ

  Akiller sürece ilişkin taleplerini de 10 maddede toparlayarak şöyle sıraladı:

  1 Çatışmasızlığın devam etmesi.
  2  Öcalan’ın cezaevi şartlarının iyileştirilmesi, sekreterya kurulması.
  3 Süreci izlemek üzere ‘3. Göz’ kurulması.
  4 Öcalan’la görüşme çeşitliliği sağlanması.
  5 Tarafların ve hükümetin dilini değiştirmesi.
  6 Negatif dil kullanılmaması.
  7  Parlamentonun devreye sokulması.
  8 Sivil aygıtların devreye sokulması.
  9   Akil Heyetin yeniden yapılandırılması.
  10 Toplumsal desteğin güçlendirilmesi.

  DAVUTOĞLU: ÖNLEYİCİ GÖZALTI AİHM'YE UYGUN

  Toplantıda çok tartışılan “önleyici gözaltı” başta olmak üzere iç güvenlik reformu kapsamında yapılacak düzenlemeler de gündeme geldi. Toplantıda Davutoğlu’nun Avrupa’da olmayan bir uygulamayı getirmediklerini, amirlerin izniyle önleme amaçlı gözaltı yetkisinin söz konusu olduğunu ve bu uygulamanın AİHM kriterlerine de uygun olduğunu ve suistimal edilmesine de izin vermeyeceklerini vurguladığı öğrenildi.

  Toplantıda ayrıca PKK’nın gençlik yapılanması YDHG’nin yol kesme, insan alıkoyma gibi eylemlerini sürece paralel devam ettirdiği, bunun da eylemsizliğin bir parçası olması gerektiği konusu vurgulandı. Toplantının sonunda Davutoğlu’nun Akil İnsanlar’a, “Kendinizi danışman gibi hissedebilirsiniz. Biz her zaman diyaloğa açığız. Biz bu sürecin her aşamasında sizi böyle görüyoruz” dediği de öğrenildi.

  AKİL İNSANLAR'DAN 9 KİŞİ KATILMADI

  63 kişiden oluşan Akil İnsanlar Heyeti toplantısına Akdeniz Bölgesi heyetinnde Lale Mansur, Ege Bölgesi heyetinde Erol Ekici ve Baskın Oran, Güneydoğu Anadolu heyetinden Murat Belge ve Yılmaz Erdoğan, Karadeniz Bölgesi heyetinden Şemsi Bayraktar ve Kürşat Bumin, Marmara Bölgesi heyetinden ise Orhan Gencebay ve Yücel Sayman katılmadılar.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir