Petrol
114.3
0.44%
Euro
17.4191
-0.76%
Dolar
16.629
-0.32%
Altın
971.17
-0.51%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
336.804
-3.36%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C
  Albay makarna soğuk diye askerin dizini kırdı

  Albay makarna soğuk diye askerin dizini kırdı

  Askerinin dizini kıran Albay 2 bin 250 lira cezaya çarptırıldı..
  • 08.02.2012 - 08:43

  Albay makarna soğuk diye askerin dizini kırdı #1

  Taraf'tan Serkan Ayazoğlu'nun haberine göre, Afyon’da askerliğini yapan er Tayfun Güngör, birliğin mutfağından servis ettiği makarnanın soğuk olduğu bahanesiyle Albay Zekeriya Kıray tarafından tekmeyle dövüldü. Dizi kırılan er Güngör, davacı olunca önce dayağı inkâr eden Albay, yargılama esnasında pişman olduğunu söyledi. Mahkeme, Albay Kıray’a er Güngör’ün dizini kırmaktan sadece 2 bin 250 TL para cezası verdi.

  'MAKARNA NEDEN SOĞUKTU?' DAYAĞI

  Afyon 8. Ana Bakım Merkezi Komutanlığı’nın gazinosunda askerliğini garson olarak yapan Tayfun Güngör’ün dizinin kırılmasına ve hâlâ bandajla dolaşmasına neden olan olay 30 Eylül 2010’da yaşandı. Güngör başına gelenleri ilk defa Taraf ile paylaştı. Güngör’ün anlatımlarına göre, her zaman olduğu gibi o gün de yemekhaneden çıkan yemeği Albay Kıray’a servis etti. Albay, servisten dolayı kendisine teşekkür etti. Ancak bir süre sonra gazinoya gelerek Güngör’e, “Makarna neden soğuktu?” diye sordu. Güngör, mutfakta makarnayı sıcak servis edecek teçhizat ve imkân olmadığını anlatmaya çalıştı ancak Albay, “Sen hayatında hiç soğuk makarna yedin mi?” diye bağırarak küfretti. Ardından da Güngör’ün dizine tekme ile vurdu. Güngör’ün dizi kırılınca komutanları doktora “maç yaparken dizim kırıldı” demesi için baskı yaptı. Dizi alçıya alınan Güngör, önce korktuğundan Albay’dan şikâyetçi olmadı. Ancak hava değişimi alarak ailesinin yanına gittiğinde baba Harun Göngür, olayı fark etti ve Genelkurmay Başkanlığı’na yazı yazarak soruşturma başlatılmasını istedi.

  ÖNCE İNKAR ETTİ, SONRA ÖZÜR DİLEDİ

  Olaya ilişkin açılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan askerler komutanları lehine ifade verdi. Albay Kıray hakkında Eskişehir 1. Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde dava açıldı. Güngör yargılamada, aleyhine verilen ifadelerdeki çelişkileri tek tek ortaya çıkardı. Güngör’ün anlatımına göre, soruşturmada “Ben öyle bir asker tanımıyorum” diyen Albay Kıray, mahkemede ifade değiştirdi ve şunları söyledi: “Ben askere bir tekme salladım, bunu bir iz bıraksın, mağduru tahrip edeyim, kötü durumda bırakayım diye yapmadım, o an kızgınlıkla olan bir olaydı. Olayın olduğu günden bugüne kadar bir vicdan muhasebesi yaptım, olay sebebiyle üzgünüm, pişmanım, askerler bize ailelerinin emanetidir, ailesinden özür diliyorum.”

  Dava Aralık 2011’de sonuçlandı. Askerî Mahkeme Albay’a “asta müessir fiil suçu”ndan dört ay hapis cezası verdi. İyi halden cezayı üç aya indiren mahkeme, bunu da 2 bin iki yüz TL para cezasına çevirdi.

  ARTIK MESLEĞİNİ YAPAMIYOR

  Mahkemenin verdiği cezayı yetersiz bulan Güngör, dizindeki problem nedeniyle uzun süre ayakta duramadığını, bu nedenle garsonluk mesleğini yapamadığını söyledi. “Benim sağlığımı bozmanın, diz kapağımı kırmanın bedeli 2.250 TL midir” diye soran Güngör, askerliğini yapanlara da öneride bulundu: “Kimseden korkmasınlar. Hiçbir şekilde kendisine yapılan haksızlığın peşini bırakmasınlar. İç hizmet kanunu ve haklarını iyi bilsinler. İlk başta kendi arkadaşlarım bile bana inanmadı ve korkudan aleyhimde ifade verdi. Ama doğrular bir şekilde ortaya çıktı.”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir