Ali Babacan: BDDK ile SPK birleşmeyecek

Ali Babacan: BDDK ile SPK birleşmeyecek

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) tek bir çatı altında birleştirileceğine yönelik iddialar üzerine, 2003-2004 yıllarında bu iki kurumun birleştirilmesine yönelik bir çalışma yaptıklarını hatırlattı.

"GÜNDEMİMİZDE BÖYLE BİR ŞEY YOK"

Çalışmanın sonucunda ise böyle bir birleşmenin fayda getirmeyeceği kanaatine ulaştıklarını anlatan Babacan, "Dolayısıyla bundan 2004 yılında vazgeçtik. Bugün itibarıyla gündemimizde böyle bir şey kesinlikle yok" dedi. Babacan, ''Sermaye Piyasası Kanununu yeniden çıkardıklarını, SPK'yı yeniden, sıfırdan kurduklarını ve sermaye piyasalarını uluslararası standartlarda yeni bir hukuki altyapıya kavuşturduklarını'' dedi.

"İLERİYE DOĞRU DA BÖYLE BİR PLAN YOK"

Babacan şunları kaydetti: "Bankacılıkla ilgili de zaten apayrı bir yasal mevzuatımız var, çok güçlü bir mevzuat. Burada hem BDDK hem de SPK zaten görevlerini başarıyla yapan kurumlarımız. BDDK, sadece bankacılık perspektifinden düzenleme ve denetleme çalışmalarını yaparken, SPK da halka açık şirketlerimiz ve sermaye piyasaları açısından düzenleme ve denetleme görevlerini yapmaya devam edecek. Böyle bir birleşme gündemimizde kesinlikle yok. Şu an değil sadece ileriye doğru da yok.''

"KONUYLA İLGİLİ KARARLARIMIZI VERDİK"

''Dünyada farklı modeller var, farklı ülkeler farklı modeller seçmiş ama biz bu konuyla ilgili kararlarımızı zaten vermiş durumdayız. Her iki kurum da güvendiğimiz, dünya çapında kredibilite oluşturmuş kurumlardır. Her iki kurumun da ne kredibilitesine ne de önümüzdeki dönemdeki çalışmalarına gölge düşürecek hiçbir dedikoduya yer vermemek lazım. Çünkü bu iş güven üzerine yürür. Bizim de her iki kuruma da güvenimiz tamdır."

"GENEL YAPIYI BOZACAK BİR ŞEY YOK"

Başbakan Yardımcısı Babacan, burada genel yapıyı bozacak herhangi bir konunun ise söz konusu olmadığını, bankaların sermaye yeterlilik rasyosunun çok yüksek olduğunu söyledi. Aynı zamanda Türk bankacılık sisteminin, tüm dünyada en güçlü sermaye yapısına ve en rahat likiditeye sahip bankacılık sistemlerinden biri olduğunu belirten Babacan, sözlerini şöyle tamamladı:

"İYİ BİR ALT YAPIYA SAHİBİZ"

"Hiçbir bankanın da sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 12'nin altında değil. Dolayısıyla sadece ocak ayına bakıp da bankacılık sektörünün tümüne ait bir değerlendirme yapmayı uygun görmüyoruz. Kaldı ki bu karlılık durumu açıklandıktan sonra hisse senedi piyasasındaki etkisi de hemen hemen sıfır olmuştur, yani sürpriz olmamıştır, beklenmeyen bir şey olmamıştır. Zaten konuyu iyi analiz eden, derinlemesine bilen kişiler de bu konunun tamamen faizlerdeki trendle ilgili olduğunu görüyor, hesap ediyor. Dolayısıyla kaygılanacak herhangi bir problem yok. Biz finans sistemimizin güçlü olduğunu biliyor ve tüm ekonomimizin büyümesi, üretimin, yatırım ve ihracatın finanse edilmesi için de iyi bir altyapıya sahip olduğuna inanıyoruz."