Dolar
7.248
-1.2224%
Euro
8.5268
-1.0318%
Altın
1923.55
-5.1302%
Borsa
1110.05
3.2105%
G. Altın
450.534
-5.8344%
Bitcoin
83359.36
-4.2943%
27ºC
İstanbul
Açık 27 C
  Ali Bulaç: Kadın çalıştığı için erkek cinayete itiliyor

  Ali Bulaç: Kadın çalıştığı için erkek cinayete itiliyor

  Ali Bulaç: "Kadınlar çalıştığı için erkek fıtri (yaradılış) rolünü kaybedip vahşi cinayetlere sürükleniyor"
  • 15.01.2013 - 11:08
  Ali Bulaç: Kadın çalıştığı için erkek cinayete itiliyor

  Ali Bulaç: Kadın çalıştığı için erkek cinayete itiliyor #1

  Zaman gazetesi yazarı Ali Bulaç, kadına şiddetin nedenini kadının çalışmasına bağladı. "Kadınlar çalıştığı için erkek fıtri (yaradılış) rolünü kaybedip vahşi cinayetlere sürükleniyor" diyen Bulaç, "Kadının birinci görevi annelik ve ev hanımlığıdır. Kapitalist piyasa, kadını ev dışına çıkarıyor, ev hanımlığını itibarsızlaştırıyor. Erkek kışkırtılmış kadınla evlenmek istemiyor. Olan kadına oluyor. Yüz binlercesi iş, aş peşinde, yalnız." dedi. Bulaç'ın sözleri sosyal medyada tartışma yaratırken, kadın örgütleri de tepki gösterdi. Bu tartışmalar sürerken Egemen Bağış Fatma Şahin'e Twitter'dan 'bacı' diye hitap etti. Twitter'da yeni bir tartışma başladı.

  "KADININ BİRİNCİ GÖREVİ ANNELİK VE EV HANIMLIĞI"

  Ali Bulaç'ın Zaman'da dün yayınlanan yazısında kadına şiddetin nedenlerinden biri de kadının çalışması olarak gösterildi.

  Bulaç yazısında şu sözleri kaleme aldı..

  "Bence prensip olarak –dinî öğretinin tamamından ve beşeriyetin her bölgesinde ve din havzasında gözlenen örfünden anladığım kadarıyla- kadının birinci görevi annelik ve ev hanımlığıdır. Zaruret varsa iş piyasasında öncelikle onun emeğini hak edecek kadar ücretle istihdam edilmesi gerekir.

  "KADIN ÇALIŞIYOR, YUVA KURMUYOR"

  Liberal kapitalist piyasa ise kadını farklı çerçevede evin dışına çıkmaya zorluyor; anneliği ve ev hanımlığını itibarsızlaştırıyor; pozitif ayrımcılıkla kadın yuva kurmuyor; erkekler bu şekilde kışkırtılmış kadınlarla evlenmek istemiyor; sonuçta olan yine kadına oluyor. Birkaç tanesinin iyi durumuna karşılık yüz binlercesi iş-aş peşinde koşturuyor, yalnızlık içinde hayatını sürdürüyor, bir süre sonra saçını başını yoluyor ama iş işten geçiyor.

  "ERKEĞİ CİNAYETE SÜRÜKLÜYOR"

  Erkeğin fıtrî rolünü kaybetmesi onu kadına karşı acımasız şiddete, vahşi cinayetlere sürüklüyor, sonunda kadın devlete sığınıp kendini devletleştiriyor. Şimdi devlet her eve polis tayin edecek hale geldi. Bu çıkar yol değil ama ailede meydana getirdiği tahribattan iktidarı uyandıracak sesler maalesef kısık. Madem bizim kadınlar da bu modern tecrübeyi yaşamakta çok kararlı, yemekte oldukları "acı meyve"nin sonucunu beklemekten başka çare yok."

  SOSYAL MEDYADA TEPKİ ÇEKTİ

  Muzaffer Çekilberi ‏@MuzoChe
  "Madem karım çalışıyor, artık bana bağımlı değil, o zaman ben bir hiçim.. dur şunu öldüreyim de kendime geleyim."

  Nilay Örnek ‏@nilayornek
  Ali Bulaç'a gore şiddetin nedeni kadının çalışması imis: Kadın çalıştığı için erkek fıtri (yaradılış) rolünü kaybedip cinayete itiliyor!!!!

  Selami İnce ‏@selamiince
  İslami görüş kadının çalışması konusudna Ali Buçak'tan hiçte daha iyi değil. Sorun Ali Bulaç'ta değil.

  ali tez ‏@alitez
  Ali Bulaç'ın bahsettiği çalışmayan, evde oturan ve kocasının "ulvi" zevklerini tatmin eden kadına şişme kadın diyoruz biz. Kdv hariç 99 TL.

  Esra Alus ‏@ALUSESRA
  Zaman gazetesi yazarı Ali Bulac'a göre kadının görevi evde oturmak ve çocuk yapmak. Çalışan kadın erkegi şiddet konusunda kışkırtıyor.

  gulsah kurtuldu ‏@gulsahkurtuldu
  ''Kadınların birinci görevi annelik ve ev hanımlığı''ymıs Ali Bulaç çok komiksin!

  BAĞIŞ 'BACI' DEYİNCE..

  Ali Bulaç'ın sözleri bugün de tartışılmaya devam ederken AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e Twitter'da  'Bacım' diye hitap etmesi tartışılmaya başlandı. Şahin konuyla ile ilgili olarak açıklama yapmak zorunda kaldı.

  ''FATMA ŞAHİN BACIMI DESTEKLİYORUM''

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın Twitter hesabından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e "Eşi güçlü bir iş kadını olan Peygamberin ümmeti kadın istihdamında çok daha iyi olmalı. Fatma Şahin bacımın çabalarını destekliyorum" dedi.

  ''NEDEN RAHATSIZ OLAYIM''

  Egemen Bağış'ın Fatma Şahin'e 'bacım' diyerek hitap etmesini olumsuz yorumlayanlar olunca Fatma Şahin bu kez kendi Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Bakan Fatma Şahin, "Egemen Bağış'ın şahsıma hitaben söylediği 'bacım' sözcüğünü olumsuz yorumlayanlara yönelik olarak söyleyeceklerim var. Öncelikle bu sözcük halkımızın sıkça kullandığı, olumlu, 'kardeşim' anlamındaki bir hitap şekli. İkinci olarak Egemen Bağış'ın 'bacım" sözünden neden rahatsız olmam gerektiğini anlamadım. Gün gelecek bu makamlar bitecek ama ben onun bacısı o da benim kardeşim olmaya devam edecek" dedi.

  Görüş Bildir