Petrol
110.66
0.61%
Euro
16.8261
0.15%
Dolar
15.7781
-0.60%
Altın
944.56
0.21%
Borsa
2365
-0.31%
Bitcoin
480.357
-0.06%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C
  Alman Büyükelçi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

  Alman Büyükelçi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

  Almanya'nın Türkiye'yi gizlice dinlediği iddiaları üzerine Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.
  • 18.08.2014 - 12:08

  Alman Büyükelçi Dışişleri Bakanlığı na çağrıldı #1

  Almanya'nın Ankara Büyükelçisi "Almanya'nın Türkiye'yi gizlice dinlediği" iddiaları üzerine Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

  Müsteşar Vekili Büyükelçi Erdoğan İşcan tarafından davet edilen Alman Büyükelçi Eberhard Pohl'den gazetelere yansıyan Türkiye'nin Alman istihbaratı tarafından dinlendiğine ilişkin iddialar resmen soruldu.

  Görüşmede, dinleme iddialarının doğru olması halinde Türkiye'nin "büyük hayal kırıklığı duyacağı" da Alman Elçiye bildirildi.

  DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

  Dışişleri Bakanlığı'nın, Alman istihbaratının Türkiye'yi dinlediğine ilişkin haberler konusunda bir de yazılı açıklama yaptı.

  Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Alman basınında yer alan iddialardan "kaygı verici" olarak bahsedilerek, şöyle denildi:

  "Söz konusu iddialarda en ufak bir doğruluk payı bulunması halinde, Almanya bakımından açıklanması gereken vahim bir durum bulunmaktadır. Dostlar ve müttefikler arasında karşılık güven ve saygının esas olması gereken bir ortamda bu tür uygulamalar hiçbir şekilde kabul edilemez."

  "ORTAK MÜCADELEMİZE ZARAR VERİR"

  Türkiye ile Almanya arasındaki "tarihi derinliğe sahip dostluk ve müttefiklik ilişkilerine" dikkat çekilen açıklamada, iddiaların "hiçbir şekilde bağdaşmadığı" belirtildi. Açıklamada, "Bu uygulamanın, uluslararası güvenliği ve istikrarı tehdit eden gerçek sınamalarla ortak mücadelemize zarar vereceği de bilinmelidir" denildi.

  "DOĞRUYSA, DİNLEMEYİ DERHAL BİTİRİN"

  Dışişleri açıklamasında şöyle denildi:

  "Alman basınında yer alan iddialar konusunda Almanya makamlarının resmi ve tatminkar bir açıklama sunması ve iddialar doğru ise bu faaliyetlerin derhal sona erdirilmesi beklenmektedir. Bu konudaki görüş ve beklentilerimiz bugün Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan Almanya Büyükelçisi’ne de kuvvetle vurgulanmıştır."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir