Alo Vefa hattı nedir? Alo Vefa Destek hattı iletişim numarası
ensonhaber.com

Dün yapılan Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgınını kontrol altına almak ve vaka sayısını e az 5 bine indirmek amacıyla tam kapanma kararı alındığını duyurdu.

Sokağa çıkma yasağı başta olmak üzere işletmelerin çalışma saatleri, şehirler arası seyahat, eğitim, gibi birçok alanı etkileyen tedbirler açıklandı.

Yasakların duyurulmasının ardından 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara gıda, alışveriş, şehirler arası ulaşım izni gibi ihtiyaçlarının, kalabalığa girmeden, giderebilmeleri adına kurulan Vefa Destek Hattı araştırma konusu oldu.

Vatandaşlar, İçişleri Bakanlığı tarafından kurulan Vefa Destek Hattı iletişim numarasını merak ediyor.

Peki, Alo Vefa hattı nedir? Alo Vefa Destek hattı iletişim numarası ne? İşte, Alo Vefa hattı hakkında bilgiler...

ALO VEFA HATTI NEDİR?

Önceliği hayatı kolaylaştırmak olan Alo Vefa Hattı, sokağa çıkma yasağı olan 65 yaş üzeri vatandaşların sadece bir telefonla, ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmaktadır. Talebin bildirilmesi ve karşılanması şu şekilde yürütülmektedir:

65 yaş üzeri veya kronik rahatsızlığı olan vatandaşların 112, 155 veya 156’yı aradıkları takdirde buradaki çağrı personeli, vatandaşların ihtiyaçlarını sisteme kaydeder.

Talep kayıtları Vefa sistemi tarafından anında, ilgili Valilik ve Kaymakamlıktaki yetkili personelin önüne düşer. Valilik ve Kaymakamlıklar bu talepleri karşılar.

Vatandaşın ihtiyaçları, sadece alışverişlerinin bedelini kapılarında ödeyecekleri şekilde teslim edilir.

Vatandaşların gıda, alışveriş, şehirler arası ulaşım izni gibi ihtiyaçlarının, kalabalığa girmeden güvenle, kolaylıkla ve çevrimiçi olarak giderilebilmeleri için İçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı VEFA İletişim Sistemi uygulaması ve e-Devlet yoluyla e-Başvuru seyahat izin belgesi talebi, rekor bir sürede, 124 saatte oluşturulmuş ve hayata geçirilmiştir.

Alo Vefa hattı nedir? Alo Vefa Destek hattı iletişim numarası

ALO VEFA DESTEK HATTI İLE SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’ni aradıkları takdirde, buradaki çağrı personeli, vatandaşların talebini alır. Talebi alan personel, Vefa İletişim programı üzerinden bir seyahat izin belgesi tanzim eder.

Tanzim edilen belge, yine Vefa sistemi üzerinden ilgili Valilik veya Kaymakamlığın Seyahat İzin Kurulu’nun önüne düşürülür. Burada bulunan Seyahat İzin Kurulu yetkilileri bu talebe onay veya ret cevabı vermek suretiyle vatandaşın talebini cevaplar.

Vatandaşların Seyahat İzin taleplerine yönelik yanıtlar, SMS ile hızlı bir şekilde gönderilir. Bu SMS mesajıyla onay alan vatandaşlar, rahatlıkla otogarlardan veya Türk Hava Yolları’ndan biletlerini kestirebilir.

Ayrıca Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ve Türk Hava Yolları arasında yapılan servis sayesinde THY; herhangi başka bir işleme gerek kalmaksızın, onaylanan talepleri verilen servisten sorgulayarak rahatlıkla görebilmektedir. Dolayısıyla Vefa, vatandaşların bu zor zamanlarda hayat kalitesini artırmak için hayata geçirilen önemli bir uygulamadır.