Altaylı: PKK Aygün'ü bölücülükten yargıladı - izle

Altaylı: PKK Aygün'ü bölücülükten yargıladı - izle

Gazete Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, TV Habertürk'te ekranlara gelen Akşam Raporu'nda CHP'li Milletvekili Hüseyin Aygün'ün PKK tarafından kaçırılması olayını değerlendirdi.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!..

Altaylı şu değerlendirmelerde bulundu;

HÜSEYİN AYGÜN PKK AÇISINDAN BÖLÜCÜ

PKK'nın yaptığı garip bir eylemdi. En başında kimsenin aklına bunun gerçek anlamda bir PKK eylemi olacağı gelmedi. Bir süredir Aygün'ün çalışmalarından ötürü arası açık olduğu Alevilerle ve Zazalarla bir problem yaşanabilirdi. Başta bunu PKK'nın yaptığı pek düşünülmedi. PKK'nın tarihindeki kendisi açısından en anlamsız eylemi olarak tarihe geçti. Kürt siyasetini yakından takip eden bir dostum şöyle dedi: PKK belki Aygün'ü bölücü örgüt üyeliğinden yargılıyor olabilir, dedi. Nasıl dedim, PKK açısından bakarsan Hüseyin Aygün bölücü. Çünkü Zazaları ayrı bir etnisite olarak görüyor, bu tabii PKK'nın çok işine gelmiyor. PKK Zazalar'ı da kendi alanında sayıyor... Makul bir yakıştırma, gerekçe. PKK gerek Şemdinli'de gerek Yüksekova'da 'paralel devlet' imajını vermeye çalışıyor. KCK yapılanması da başlı başına bu imajı vermeye çalışıyor. KCK darbe yemesine rağmen böyle bir imkana sahipmiş gibi bir algı yaratmaya çalışıyor. PKK bir yandan AK Parti'yle daha doğrusu Başbakan'la çok problemli.

KAMER GENÇ'İ KAÇIRACAKLARDI

PKK daha önce de Kamer Genç'i kaçırmak için de bir plan yapmış, galiba denk getirememişler. PKK'nın Tunceli'de bir sıkıntısı var, orada artık tutunamıyor, eski gücü yok. Kamer Genç, Hüseyin Aygün gibi Alevi sol isimlerin varlığı ile Tunceli işin legal siyasetiyle duruyor. Bu büyük ihtimalle PKK'yı rahatsız ediyor. Tunceli ezilmişliğin, ceberrut devletten çok çekmişliğin en önemli simgesiydi. PKK yeniden orayı kontrol altına almak istiyor. Ama bu taktikle olmaz, yanlış yapıyorlar. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti terörle mücadelede hata yapıyor da terör örgütünün de rasyonel olmasını beklemek mmümkün mü? Biz hep PKK ne yaparsa rasyonel diye düşünmek durumunda değiliz.