Altaylı'dan Emniyet'e Ahmet Atakan tepkisi

Altaylı'dan Emniyet'e Ahmet Atakan tepkisi

'Hayvan terli, yemezler' başlıklı dünkü yazısında Emniyet'in Ahmet Atakan'ın ölümüyle ilgili açıklamalarını eleştiren Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, gelen tepkiler üzerine bugünkü köşesinde 'Su testisini kim taşıyacak' başlıklı yeni bir yazı kaleme aldı.

Altaylı dünkü yazısında '"YEMEZLER" denir ya. İyi sözdür. "Yutturamazsın" demektir. Daha iyisi "Hayvan terli, yemez"dir. Ucuz numaraları, komik manipülasyonları, saçma itibarsızlaştırma çabalarını, haksız hukuksuz "hak etmişti" imalarını yemeyiz. Dedim ya, "Hayvan terli".' satırlarını kaleme alırken bugünkü yazısında şu ifadelere yer verdi:

EYLEMCİLERİN TERÖRİST OLDUĞU İNTİBASI YAYILIYOR

DÜNKÜ yazımdan sonra epey bir tepki geldi. Fikrimi paylaşanlardan... Fikrimi paylaşmayan, hatta karşı çıkanlardan. Ne demiştim dün. Ölen her eylemcinin ardından emniyet tarafından ölen kişinin geçmişte katıldığı eylemlerin görüntüleri dağıtılıyor ve neredeyse "Hak etmişti" mesajı verilmek isteniyor. Eylemcilerin terörist olduğu intibaı uyandırılmaya çalışılıyor. Ve öldürülmeyi hak etmişler gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Polisin işi eylemcileri öldürmek değildir. Yaptıklarında yasa dışı bir şey varsa yakalayıp hukukun karşısına çıkarmaktır. Terörist bile olsalar, onları öldürme hakkına kimse sahip değildir. Üstelik de Ahmet Atakan'ın dağıtılan eylem görüntülerine baktığınız zaman elinde ne bir silah, ne bir molotof, ne bir sopa var. Hülasası budur dünkü yazının. Bu yazıya gelen mesaj ve yapılan yorumlardan bazıları çok "gaddarca"ydı.

ELİNDE SİLAH YOK MOLOTOF YOK

Diyor ki biri: "Elinde silah, molotof yok ama taş var. Sesli dinleyip neler söylediğini duydunuz mu? Bir de sesli dinleyin. Ne güzel söylemiş atalarımız, su testisi su yolunda kırılır diye." Duymadım. Duymama gerek yok. Hoşumuza gitmeyen şeyleri söyleyenleri öldürme hakkımız mı var? Biz birilerinin hoşuna gitmeyen şeyleri söyledi diye insanların hapse atılmasına bile karşı değil miydik! Hapsi bırak, doğrudan, yargısız öldürülmesini bile hoş görecek noktaya ne zaman geldik, ne çabuk geldik. Biz o günleri geride bırakmamış mıydık! O günlerin hesabı sorulmuyor muydu yargısız infazcılardan. Hele hele sadece bu mesajı yazan tarafından değil, çok yoğun bir biçimde kullanılan ve kullanıldığı için de bu görüntülü servislerinin ne kadar "faydalı" olduğunu kanıtlayan "Su testisi su yolunda kırılır" cümlesi yok mu!

TESTİYİ KIRANLA KIRMAYAN BİR OLUR MU?

Ah o cümle yok mu! Kendi yolunda herkes bir su testisi değil mi? Hangi testinin kırılacağına karar verme hakkı kimin? Siz her testiyi su yolunda kırarsanız, bir gün bir damla suya muhtaç kaldığınız zaman, o suyu neyle taşıyacaksınız hiç düşündünüz mü? Önemli olan testiyi kırmamak değil mi? Hiç testiyi kıranla kırmayan bir olur mu?