Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
323.945
0.97%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C
  Amerika Cem Uzan'ın gizli servetinin peşinde

  Amerika Cem Uzan'ın gizli servetinin peşinde

  ABD Bankacılık müfettişleri, Uzan Ailesi'nin Türkiye'den kaçırdığı efsane servete ilişkin ipuçlarına ulaştı.
  • 06.09.2013 - 14:20

  Amerika Cem Uzan ın gizli servetinin peşinde #1

  Servetin tutarı belirlenemezken, Uzanlar'ın parasının bulunduğu belirtilen Ürdün'deki bir finans kuruluşuyla Avrupa'daki altı uluslararası banka arasındaki para transferlerini mercek altına aldı. Soruşturmayı geçen yıl Standart and Chartered'la İran arasında yapılan milyarlarca dolarlık karapara trafiğini ortaya çıkartarak büyük üne kavuşan New York Bankacılık Otoritesi yetkililerinden Benjamin Lawsky yürütüyor.

  BORCU ÖDEMEMEK İÇİN MAL VARLIĞINI SAKLIYOR

  Konuyla ilgili gelişmeler dün uluslararası basına yansıdı. New York'taki Devlet Bankacılık Düzenleme Kurumu'nun, Uzan Ailesi'nin Motorola'ya 2.6 milyar dolarlık borcunu ödememek için, mal varlığının bir kısmını Ürdün Dubai İslam Bankası'nda sakladığından şüphelendiği belirtildi. Kurum bunun üzerine söz konusu bankayla işlem yapan altı Avrupa bankasından bilgi istedi. Konu hakkında bilgi sahibi olan bir yetkili, talebin "Finans Hizmetleri Departmanı tarafından Türkiye'nin zamanında en zengin ailelerinden biri olan Uzanlar'la iş yapan Avrupa Bankaları'na" yöneltildiğini söyledi.

  New York'ta şüpheli işlemler yapan yabancı bankalara yönelik çalışmaları ve geçen yıl Londra merkezli Standard Chartered Plc'yi İranla olan işlemleri nedeniyle 340 milyon dolar ödemeye mecbur bırakan New York Bankacılık Müfettişi Benjamin Lawsky'nin yaptığı talebin muhatabı bankalar ise; BNP Paribas SA, Commerzbank AG, Credit Agricole SA, Deutsche Bank AG, Societe Generale and Standard Chartered olarak sıralandı.

  AVRUPA BANKALARINDANS SES YOK

  İki sayfalık bilgi talebi içerisinde Amman merkezli Ürdün Dubai İslam Bankası aracılığıyla yapılan işlemlerin ayrıntıları istendi. Ayrıca, altı bankaya da; Motorola ile Uzan ailesi arasındaki davaya ilişkin kullanılabilecek belgelerin örneklerini teslim etmeleri gerektiği bildirildi.

  Standard Chartered sözcüsü konuya ilişkin yaptığı açıklamada, talebe işbirliği içinde yanıt verdiklerini belirtirken diğer Avrupa bankaları herhangi bir yorum yapmayı reddetti.

  MOTOROLA - TELSİM DAVASI

  Motorola'nın  daha sonra Vodafone'un satın alacağı Telsim'e Uzan ailesi döneminde verdiği krediye ilişkin dava New York'ta görüldü. New York federal hâkimi, Uzanlara ait Türk GSM operatörü Telsim'e Motorola tarafından verilen 2 milyar dolarlık kredinin bir kısmının kanuna aykırı biçimde kullanıldığına karar verdi.

  ABD Yerel Hakimi Jed Rakoff ise, geçen ay Uzanların varlıklarının bir kısmını, Motorola Kredi'nin ek maliyetlerle 3 milyar doları bulan alacağından kaçırmak için, Ürdün Dubai İslam Bankası'nı paravan olarak kullandığını söylemişti. Rakoff, Cem Uzan'ın mahkeme kaçağı olduğunu belirtmişti. Konuya ilişkin olarak Ürdün Bankası herhangi bir email veya telefona cevap vermiyor.

  UZAN: KARARI KABUL ETMİYORUZ

  AİLENİN Motorola Kredi davasında sanık sıfatıyla yargılanan üyesi Cem Uzan, Reuters'e yaptığı açıklamada; mahkemenin sanıkların kendilerini savunmalarına izin vermediğini belirterek verilen hükümleri kabul etmediklerini dile getirdi. Fransa'dan emaille yanıt veren Cem Uzan; "Hangi insan yasal dayanağı olmayan, mahkeme yapılmadan alınmış bir kararı kabul edebilir ki" ifadelerini kullandı. Motorola: Her adım atılacak Washington'daki Fried, Frank, Harris, Shriver & Jacobson'dan bir avukat olan Howard Stahl, temsil ettiği Motorola Kredi adına, Uzan ailesinin şirkete 2.6 milyar dolar borcu olduğunu söyledi. Verdiği bir röportajda Stahl, "Motorola adaletin sağlanması için gereken tüm adımların atılacağını" söylemişti.


  Görüş Bildir