Petrol
97.35
0.72%
Euro
18.3546
0.31%
Dolar
17.939
-0.06%
Altın
1.034
0.31%
Borsa
2787
0.00%
Bitcoin
421.772
-2.44%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C
  Amerika Predatorler'i Türkiye'ye bedelsiz verecek

  Amerika Predatorler'i Türkiye'ye bedelsiz verecek

  Çok güçlü donanıma sahip, insansız hava araçları olan Predatorler'i Amerika Türkiye'ye bedelsiz verecek..
  • 31.10.2011 - 09:03

  Amerika Predatorler i Türkiye ye bedelsiz verecek #1

  Yüksek teknoloji füzelerle donatılmış “Predator”ler sınırdan sızmaya çalışan PKK’lıları bulup “nokta atış”la imha edecek. Predatorler, terörist sızmalarının anında tespit ve nokta vuruşlarla etkisiz hale gelmesini sağlayacak.

  Türkiye Gazetesi'nden Buket Güven'in haberine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kurulu sırasında ABD Başkanı Obama ile gerçekleştirdiği görüşmeler meyvelerini vermeye başladı. O görüşmede mutabakata varılan predatorlerin Türkiye’ye gönderilmesinde somut adım atılıyor. İki ülke dışişleri bakanlıkları teknik ve bürokratik işlemlerini yıl sonuna kadar tamamlayacak. ABD, Irak’ta kullandığı insansız hava araçlarını İncirlik’e konuşlandıracak.

  GERİYE SAYIM

  Türkiye’nin İsrail’den aldığı ancak kullanamadığı Heronlardan daha üst teknolojiye sahip Predatorler, ABD ordusu tarafından Irak ve Afganistan savaşı sırasında aktif olarak kullanıldı. Çok güçlü donanıma sahip, insansız hava araçları olan Predatorler, radara yakalanmıyor. Araçlar, AGM-114 Hellfire ve AIM-92 Stinger gibi yüksek teknolojiye sahip füzeleri taşıyabiliyor.

  YÜKSEK KALİTE GÖRÜNTÜ

  Predatorlerin HD (High-definition) yüksek çözünürlük kalitesinde yolladığı görüntü; sınırı bu sefer gerçekten “Biri Bizi Gözetliyor (BBG)” evine çevirecek. İnsansız hava aracında ısı kamerası, kızıl ötesi kamera ile GPS de yer alacak. Bu donanımlar sayesinde sınırdan sızmalar anında tespit edilecek. Predatorlar son dönemde eylem tarzını değiştirerek 4’lü ve 8’erli gruplar halinde gezen teröristleri etkisiz hale getirecek. Predatorlerin komuta kontrolü için yüzbaşı rütbesindeki F-16 pilotları yetiştirilecek.

  24 SAAT ÇALIŞACAK

  Araçlar gece görüş yeteneği sayesinde görüntüyü 24 saat aralıksız komuta-kontrol merkezine ulaştıracak. Üst düzey teknolojiye sahip insansız hava aracı kontrol merkezindeki ekranında sisteme yüklenecek yeni istihbarat raporları da rahatlıkla okunabilecek. Predatorlerin ekranında ayrıca üstlerin talimatları da görülebilecek. Türkiye, Predatorlerin daha gelişmiş versiyonu olan MQ-9 Reaperlardan satın almak için de ABD ile görüşmeleri sürdürüyor. Öte yandan Türk yapımı olan insansız hava aracı ANKA’lar ise 2012 yılının ikinci yarısında hizmet vermeye başlayacak.

  TÜRKİYE PARA ÖDEMEYECEK

  ABD Predatorleri, “terörle mücadele kapsamında iş birliği göstergesi” olarak gönderilecek. Yani Türkiye herhangi bir ödeme yapmayacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir