Ana dilde savunma Meclis'te

Ana dilde savunma Meclis'te

Ana dilde savunma yapılmasına olanak tanıyan ''Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'' TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

AÇLIK GREVLERİNİN BİTMESİ İÇİN ÖNEMLİ

Hükümet tarafından daha önce düğmesine basılan 13 maddelik tasarı, 62. günü geride kalan ve kritk döneme girilen açlık grevlerine çözüm noktasında önemli görülüyor, ancak bu hafta Meclis Genel Kurulu'na gelmesi beklenmiyor. Gece yarısına doğru Meclis'e sevk edilen tasarı önce Adalet Komisyonu'nda görüşülecek; bir ihtimal alt komisyona da gidebilir ve daha sonra Genel Kurul'a gelecek.

13 MADDELİK TASARI

Tasarı, KCK duruşmalarında krize neden olan ve 63. gününe girilen açlık grevlerinin gerekçeleri arasında olan ana dilde savunmayla birlikte 13 maddeden oluşuyor.

Bunlar arasında, mahkumların iyi hal koşulları gözetilerek 3 ayda bir eşleriyle görüşme imkanına kavuşması, ağır decerede hasta olan mahkumlara, adli tıp raporuyla mahkumiyetlerine ara verme hakkı tanınması da bulunuyor.

BDP DÖNECEK Mİ?

Meclis'e sunulan ve komisyonda görüşülecek olan tasarıyla birlikte, açlık grevleri nedeniyle komisyon çalışmalarına katılmama kararı alan BDP'nin, bu tavrından geri adım atıp atmayacağı merak konusu.