Dolar
8.0895
0.0754%
Euro
9.5761
0.2502%
Altın
1908.95
0.3574%
Borsa
1144.45
0%
G. Altın
496.143
0.344%
Bitcoin
106396.86
0.3794%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C
  Anayasa değişikliği teklifi komisyonda

  Anayasa değişikliği teklifi komisyonda

  TBMM Anayasa Komisyonunda, CHP ve HDP'nin, "Anayasa değişikliği teklifinin Anayasa'ya aykırı olduğuna ilişkin" önergeleri kabul edilmedi.
  • AA
  • 21.12.2016 - 04:04

  Anayasa değişikliği teklifi komisyonda #1

  Anayasa Komisyonunda, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin tümü üzerindeki görüşmelere geçilmeden önce, Anayasa'ya aykırı olup olmadığı ile ilgili görüşmeler yapıldı.

  CHP ve HDP, teklifin Anayasa'ya aykırı olduğuna ilişkin iki ayrı önerge verdi.
  CHP'nin önergesi üzerine konuşan CHP Aydın Milletvekili Tezcan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın teklifle ilgili sözlerini, "Şehir hatları vapurlarında ilaç satarlar, her şeye, bütün hastalıklara iyi gelen. Bakan da öyle anlattı teklifi." diyerek değerlendirdi.

  CHP'NİN İTİRAZI

  Tezcan, teklifin Anayasa'ya aykırı olduğuna ilişkin iddiaları anlatarak, milletvekillerini bu konuda ikna edeceğini söyledi. "Güçler tek elde toplanırsa orada hukuk olmaz." ifadesini kullanan Tezcan, sözlerini şöyle sürdürdü:
  "Bu sistemin adı, Cumhurbaşkanlığı sistemi. Bu başkanlık sistemi değil, başkanlık sisteminde güçler ayrıdır ama hiçbir zaman tek elde toplanmaz. Başkanlık sistemi gücün tek elde toplanmasına izin vermez. Bunun adı otoriter, diktatörlük rejimidir. Bu sistem hükümet sistemi değişikliği mi, yoksa rejim değişikliği sistemi mi? İktidar, 'Bu hükümet değişikliği' diyor ama bu, rejim değişikliğidir, demokratik sistemden otoriter sisteme geçiştir. Hep, fiili durumdan bahsediliyor. Fiili durum, hukuk dışı bir durumdur, Anayasa dışı bir durumdur. Fiili durum demek, Anayasa dışı bir duruma teslim olmak demektir. Böyle yola çıkarsanız yanlış yapmış olursunuz. Anayasa'yı çiğneyip fiili durum yaratmak, darbe yönetimlerine özgüdür. 15 Temmuz darbesi gerçekleşseydi, fili durum yaratılarak kendi anayasalarını yapacaklardı. Şimdi yapılan da aynısıdır, bu da bir darbenin sonucudur."

  Anayasa değişikliği teklifi komisyonda #2

  TEKLİFİ İADE EDİN ÇAĞRISI

  "Partili cumhurbaşkanının" yönetim sisteminde dengeleri alt üst edecek bir sistem olduğunu savunan Tezcan, "Bu teklif, milletin egemenliğini alıp tek bir kişinin eline veren düzenlemedir, bağımsız yargıyı ortadan kaldıran, hukuk devletini yok eden bir düzenlemedir." iddiasında bulundu. CHP'li Tezcan, komisyonun, saydığı bu nedenlerle teklifi iade etmesi gerektiğini belirtti.

  "BU METİN GEÇERSİZ BİR METİNDİR"

  Teklifi eleştiren CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, "Bu metin geçersiz bir metindir çünkü Anayasa'nın ilk 3 maddesine aykırıdır, kuvvetler ayrılığını ihlal etmektedir. Bu nedenle de Anayasa'ya aykırıdır." değerlendirmesini yaptı.

  "ABD'DE BAŞARILI OLMASININ SEBEBİ EYALET SİSTEMİ"

  CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, dünyada parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçen tek bir ülke olmadığını öne sürerek, "Başkanlık sisteminin ABD'de başarılı olmasının nedeni, orada eyalet sistemi var, eyaletler karar veriyor orada." diye konuştu.

  MUSTAFA ŞENTOP OYLATMAK İSTEDİ

  TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, önergelerde imzası bulunan milletvekillerinin konuştuğunu belirterek, önergeleri oylatmak istedi.

  Anayasa değişikliği teklifi komisyonda #3

  KOMİSYON ÜYESİ OLMAYAN CHP'LİLERDEN İTİRAZ

  CHP'nin komisyon üyesi olmayan milletvekilleri, "teklifin Anayasa'ya aykırılığı konusunda" kendilerinin de görüşlerini açıklamak istediklerini belirterek, bu karara tepki gösterdi.

  Şentop da görüşmelere bugün teklifin geneli üzerinden devam edileceğini ve milletvekillerinin o zaman konuşabileceklerini söyledi.

  "KOMİSYONU KAPATMA YETKİSİ BENDE"

  CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, "Biz de söz istiyoruz, görüşlerimizi açıklamak istiyoruz. Söz vermezseniz biz de sabaha kadar konuşuruz, komisyonu kapatmayız, buradan da 14.00'te Genel Kurul'a geçeriz." dedi. Bu sözlere tepki gösteren Şentop, "Komisyonu kapatma yetkisi bende, bu kararı ben veririm." ifadesini kullandı.

  Anayasa değişikliği teklifi komisyonda #4

  "AK PARTİ ANAYASA'YI DEĞİŞTİRME YETKİSİNİ MİLLETTEN ALIYOR"

  Daha sonra söz alan AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Anayasa metinlerinin kutsal metinler olmadığını, kanun olduğunu ve değiştirilebileceğini söyleyerek, "Anayasal metinler, ülkenin ihtiyaçlarına göre, milletin temsilcileri tarafından anayasal şartlar içerisinde değiştirilmesi mümkün olan metinlerdir. Bu düzenleme de milletin ihtiyaçları doğrultusunda yapılan bir düzenlemedir. Bu düzenleme hukukidir, ahlakidir, yerlidir ve millidir." değerlendirmesini yaptı.

  AK Parti'nin Anayasa'yı değiştirme yetkisini milletten aldığını belirten Başer, şöyle konuştu: "Millet, Anayasa'yı değiştirme noktasında milletvekillerine yetki vermişse bu yapılır. Teklif, 367 oyun üzerinde kabul edilse bile halkoylamasına sunulacağını belirtmiştik. Bizler millet iradesini her şeyin üzerinde gördüğümüz için bu kararı aldık. Devletin şeklinin cumhuriyet olduğu, laik, sosyal hukuk devleti olduğu, başkentinin Ankara ve dilinin Türkçe olduğu Anayasa'da yazılı. Teklifte, bu hususlarla ilgili hiçbir değişiklik yok çünkü Türkiye'de rejimle ilgili hiçbir vatandaşın sorunu yok."

  "İLK 4 MADDE DEĞİŞMEYECEK"

  Yusuf Başer, "Anayasa'nın ilk 4 maddesi değiştirilmeyecek." diye bir kural olmadığını ifade etti. CHP milletvekillerinin bu sözlere tepki göstermesi üzerine Başer, "Bu benim takdirimde, yetkimde. Onu değiştiririm veya değiştirmem, sen benim yerime bu konuda karar veremezsin." sözlerini sarf etti.

  "DARBE ANAYASASINDAN KURTULALIM"

  Milletin kendilerine, "Darbe anayasasından kurtulalım." dediğini kaydeden Başer, 24. Dönemdeki anayasa görüşmelerinde 60 maddenin değiştirilmesi konusunda anlaştıklarını ancak bu değişikliği gerçekleştiremediklerini hatırlattı. Başer, bunun sorumlusunun da AK Parti olmadığını belirtti.

  ÖNERGELER KABUL EDİLMEDİ

  Konuşmaların ardından Komisyon Başkanı Şentop, "teklifin Anayasa'ya aykırı olduğuna ilişkin" CHP ve HDP'nin önergelerini ayrı ayrı oya sundu. Önergeler, oy çokluğu ile kabul edilmedi.

  Bu sırada söz isteyen muhalefet milletvekilleri, Şentop'un önergeleri oylamaya sunarak kendilerine söz vermemesine karşı çıktı. CHP'li Bozkurt, teklif hakkında 3 dakika konuşmak istediğini ancak söz verilmediğini belirterek, bu usulün kabul edilemeyeceğini söyledi.

  Teklifin tümü üzerindeki görüşmelere bugün devam edilecek.

  Görüş Bildir