Ankara'da 29 Ekim mitingi

Ankara'da 29 Ekim mitingi

Gergin başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda gözler Ankara Valiliği'nin yasakladığı "29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü"ne çevrildi. Yasağa rağmen siyasi parti ve STK'lar ise yürüyüşü gerçekleştirmek konusunda ısrarını sürdürüyor. Polisin olağanüstü güvenlik önlemleri aldı. Ankara Emniyeti'nde bütün izinler iptal edildi. Ankara'da yaklaşık 5000 polis görev yapıyor.

GÖSTERİCİLERE BİBER GAZLI MÜDAHALE

Ulus Meydanı'nda toplanan göstericiler ve polis arasında gerginlik yaşanıyor. Barikatı geçerek yürümek isteyen bir gruba biber gazıyla müdahale etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Anıtkabir'deki törenin ardından saat 11'de Ulus Meydanı'na geldi. Kılıçdaroğlu ve beraberindeki milletvekilleri barikatı aşmaya çalışıyor.

KILIÇDAROĞLU: BU KUTLAMA TÜRKİYE'YE YAKIŞMIYOR

Barikatı aşamayan Kemal Kılıçdaroğlu 1. Meclis'e girdi. Meclis çıkışı gazetecilere açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Bu kutlama Türkiye Cumhuriyeti'ne yakışmıyor. Böyle bir cumhuriyet kutlaması Türk halkına yakışmıyor. Özgürlük getireceğiz diye geldiler. Bunun neresi özgürlük." dedi.

İZİN VERİLMEYECEĞİ HAFTALAR ÖNCE AÇIKLANDI

Muhalefetin ve bazı sivil toplum örgütlerinin hazırlık yaptığı ve "Seferberlik Yürüyüşü" adını verdiği etkinliğe izin verilmeyeceğinin açıklanması ise 29 Ekim'den haftalar önce yeni bir gerginliğin fitilini ateşledi.

MİTİNG İÇİN TOPLANAN GRUPLAR DURDURULDU

KILIÇDAROĞLU: YÜRÜYECEĞİZ

Ankara Valiliği yasak kararını değiştirmezken başta CHP olmak üzere, siyasi parti ve STK'lar ise yürüyüşü gerçekleştirmek konusunda ısrarlı. Dün akşam İzmit'te 20 bin kişiye seslenen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ne pahasına olursa olsun Ankara'ya yürüyeceklerini söyledi.

Yurdun dört bir yanında Ankara'ya gidiş engelleniyor

LİDERLER YASAKLA İLGİLİ NE SÖYLEDİ?

Yasakla ilgili iktidar ve muhalefet kanadından da farklı açıklamalar yapıldı.

Başbakan Erdoğan 29 Ekim yürüyüşünün yasaklanmasına gösterilen tepkiler üzerine kararı "Ankara Valiliği şu anda kendi aldığı istihbaratlarla üzerine düşen görevi yapmaktadır" sözleriyle savundu ve "Buyursunlar hipodromda hep birlikte kaynaşarak bunu yapalım" dedi.

ANKARA'DAKİ 29 EKİM YÜRÜYÜŞÜ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise yürüyüşle ilgili, "Bazı sivil toplum kuruluşlarının Ortadoğu'daki bazı özentilere heveslenerek 'halk hareketi başlatıyoruz', 'halk yürüyüşü yapıyoruz' derken bir krize Türkiye'yi sokmaları ve bunu da bazı siyasi partilerin çok sıcak sahiplenmeleri doğru değildir" dedi.

CHP İzmit İlçe Teşkilatı'nın düzenlediği Cumhuriyet Şöleni yörüyüşüne katılan Genel Başkan Kılıçdaroğlu ise burada toplanan 20 bin kişiyi aşan kalabalıkla yürüdü. Kığlıçdaroğlu 29 Ekim kutlamalarının Başkent'te yasaklardığını belirterek ne yaparsa yapsınlar halkla beraber Ankara'da yürüyeceğini söyledi.

İŞTE ANKARA VALİLİĞİ'NİN YASAK GEREKÇESİ

Basın yayın kuruluşları münteşir haberlerinden bazı dernekler ve resmi niteliği bulunmayan oluşumlar tarafından yapıldığı anlaşılan duyurular ile vaki başvurulardan "29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü" ve "Vatan ve Cumhuriyet için Halk Buluşması" adı altında illerden Ankara'ya gelerek 29 Ekim 2012 Pazartesi günü Ankara'da Ulus 1. TBMM önünde kitlesel basın açıklaması yapılması ile ana cadde ve meydanlarda yürümek suretiyle kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenmek istendiği öğrenilmiştir.

2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümleri uyarınca, Ankara İlinde toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak yerler önceden belirlenmiş ve ilan edilmiştir. Kanunların işbu açık hükümleri karşısında, Ulus 1. TBMM önü ile ana cadde ve meydanlarda gerekçesi ne olursa olsun hiçbir eylemin gerçekleştirilmesi yasal olarak mümkün değildir.

Ankara ilinde 2911 Sayılı Kanun hükümlerine göre bildirimde bulunulması ve daha önceden ilan edilen yasal meydan, açık alanlar ile kapalı yerlerde yapılmak istenen toplantı ve gösteri yürüyüşleri demokratik ve hukuki anlayış içerisinde elbette değerlendirilmektedir.

Bu duruma göre, Ankara ilinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günü bazı dernek ve resmi niteliği bulunmayan oluşumlar tarafından organize edileceği duyurulan yürüyüş eylemi, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na açıkça aykırıdır. Anayasa ve Kanunların açık olarak yasakladığı durum, tutum ve eylemler demokrasinin güvencesi altında olamaz ve Ankara İlinde hiçbir kanunsuz eylem, gerekçesi ne olursa olsun, kabul edilemez.

Kaldı ki, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşunun 89. yıldönümü; 29 Ekim 2012 tarihinde Ankara İlinde tüm Ankara'lıların katılımıyla engin sevinç ve coşku içerisinde kutlanacaktır. İnsanlık tarihinin, milletlerin sarsılmaz ortak iradesi ile kaderlerini böylesine kendi elleriyle ve kanlarıyla yazdığına çok nadir şahit olduğu ve Türk Milletinin tarih sahnesinde yeniden dirilişini sembolleştiren Cumhuriyet Bayramı, ulusal anlam ve estetiği içerisinde Ankara'da Ulusal ve Resmi Bayramlar Yönetmeliğine uygun olarak belirlenmiş etkili ve yaygın programlarla kutlanacak olup 29 Ekim 2012 Pazartesi günü Ankara ilinde başkaca herhangi bir program uygulaması da yapılmamaktadır.

..Ankara ilinde işbu yasal olmayan eyleme tevessül edilmesi halinde, meydana gelebilecek her türlü olaylardan ve doğabilecek zararlardan; organize edenler ile söz konusu eyleme katılanların sorumlu olacağı, kanunsuz eylemin güvenlik güçleri tarafından engelleneceği ve eylemi organize edenler ile katılanlar hakkında da gerekli yasal işlemlerin yapılacağı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TÜRKİYE CUMHURİYET BAYRAMI'NI KUTLUYOR