Petrol
92.72
0.41%
Euro
18.2692
0.13%
Dolar
17.9639
0.28%
Altın
1.024
0.21%
Borsa
2937
0.83%
Bitcoin
430.301
-0.91%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Antalya Devlet Operası'nda başörtüsü gerginliği

  Antalya Devlet Operası'nda sergilenen "İtalya'da Bir Türk" adlı operanın ikinci perdesinde bazı sanatçıların başörtülü yer alması, izleyicilerin tepkisine neden oldu.
  • DHA
  • 18.02.2015 - 13:54
  Antalya Devlet Operası'nda başörtüsü gerginliği

  BALE

  Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB), ünlü İtalyan besteci Gioacchino Rossini'nin, konusu itibariyle Avrupa sanatında 'Türk' etkisinin önemli bir örneği olarak dikkat çeken 2 perdelik "İtalya'da Bir Türk" adlı komik opera eserini sahneledi.

  "TÜRBAN OPERA SAHNESİNE KADAR GİRDİ"

  Eserin ikinci perdesinde sanatçılardan 2'sinin başlarında başörtüsü ve tesettür kıyafetle sahnede yer alması, bazı izleyicilerin sessiz tepkisine neden oldu. İzleyicilerden bazıları, "Eserde Türk erkeği kıro, Türk kadını ise türbanlı tanıtılıyor. Türban opera sahnesine kadar girdi" söylemiyle salonu terk etti.

  Antalya Devlet Operası nda başörtüsü gerginliği #2

  İZLEYİCİLER TEPKİ GÖSTERDİ

  Emekli rejisör Mehmet Ergüven'in yorumuyla hazırlanan eserin ilk bölümünde salondan ayrılan bazı izleyiciler, fuayedeki ANTDOB'a ait anı defterine de tepkilerini yazılı olarak aktardı. Bir izleyici, "1814 yılında kaleme alınmış bu eserin ilk sahneye konuluş koreografisi esas alınmalıydı. Eseri günümüze adapte etme gayreti anlamsız ve G. Rossini'ye haksızlık olmuş" sözlerine yer verdi.

  "SANATA KİRLİ ELLER UZANDI"

  Anı defterine daha sert sözler yazan bir izleyici ise "Sanata kirli eller, kirli ruhlar uzandı. Güzel eserleri mahvetmeye hakkınız yok. Türk kadını ve Türk erkeğinin tarifi bu mudur? Yazıklar olsun sizlere" dedi. Bir başka izleyici de "Bir Türk kadını olarak ne kendime, ne de erkeklerimize böylesi kıyafetleri yakıştıramadım. Biz bu değiliz. Sürekli gelen bir izleyici olarak 2'nci perdeyi seyretmiyorum. Yazık olmuş" sözleriyle tepkisini dile getirdi.

  Antalya Devlet Operası nda başörtüsü gerginliği #3

  SAHNEDE GÜÇLÜ KADRO

  Rejisör Mehmet Ergüven'in sahneye koyduğu 'İtalya'da Bir Türk'ün orkestra şefliği Gaetano Solıman ile Ömer Yöndem, koro şefliğini ise Mahir Seyrek üstlendi. Eserin dekor tasarımı Gürcan Kubilay, kostüm tasarımı Gülay Korkut, ışık tasarımı da Müfit Özbek imzasını taşıyor. Eserde, Ankara, İstanbul ve İzmir Devlet Opera ve Balesi'nden konuk sanatçılar da sahne alıyor. 19. yüzyıl başlarında İtalya'nın en önemli bestecisi kabul edilen Gioacchino Rossini'nin eseri, orjinal dili olan İtalyanca sahneleniyor.

  Antalya Devlet Operası nda başörtüsü gerginliği #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir