Asker aileleri Demirtaş'tan yardım istedi

Asker aileleri Demirtaş'tan yardım istedi

PKK'lılar tarafından 19 gün önce Diyarbakır'da alıkonulan 3 askerin ailesi BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı ziyaret etti. BDP Diyarbakır İl binasında yapılan ziyarete Lice Karayolu'nda kaçırılan birliklerine katılmak için giderken kaçırılan piyade er Hadi Gizli, Ramazan Başaran ve Reşat Çaçan'ın ailesi katıldı.

ASKER AİLELER, DEMİRTAŞ'TAN YARDIM İSTEDİ

Kaçırılan asker Hadi Gizli'nin ağabeyi İbrahim Gizli, "PKK tarafından alıkonulan çocuklarımızdan 19 gündür haber alamıyoruz. Çok üzgün ve perişan bir durumdayız. Çocuklarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz. Ülkede bir savaş ortamı var, bu savaşın sona ermesini istiyoruz. Çünkü olan hep bizim gençlerimize oluyor. Çocuklarımızın sağ salim teslim edilmesini istiyoruz. Serbest bırakılmaları için sizden yardım istiyoruz" dedi.

"DEVLET BU GENÇLERİ ZORLA ASKERE GÖTÜRÜYOR"

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, "Bu savaşı sürdürmenin ne Türk'e ne Kürde hiçbir faydası yok. En ağır bedeli Türk ve Kürt aileleri ödüyor. Bu gencecik insanları zorla alıp askere gönderiyorlar. 19 gündür devletin hiçbir yetkilisi bu 3 insanla ilgili bir tek açıklama yapmıyor. Alıkonulan askerlerin yakınları durumu otobüs firmasından öğreniyor. Bir asker ailesi olaydan 48 saat sonra haberdar ediliyor. Zorla götürdüğünüz bu gençlerin ailelerine değer veriniz. Ama bu devlet insanlar sağ iken değer vermiyor. Şehit olduklarında cenaze törenlerinde hepsi boncuk tespihi gibi diziliyor. Bu kadar iki yüzlülük olamaz" dedi.

"ZORUNLU ASKERLİK KALDIRILSIN"

İsrail'in kaçırılan bir askeri için yüzlerce Filistinli tutukluyu bıraktığını anlatan BDP lideri Demirtaş, "Hepimiz akan kanın durmasını istiyoruz. 3 asker ailesinin yaptığı talep bizim için değerlidir. Bu çocukların ailelerine kavuşması için elimizden geleni yapmaya hazırız. Çocukların serbest bırakılmalarını diliyoruz. Gençler zorla askere götürülüyor. Bu nedenle vicdani ret hakkı olmalı. Zorunlu askerlik kaldırılsın. Çocukları polis ve asker olan tüm ailelere sesleniyorum. Çocuğu cezaevinde ve dağda olan aileler sokaklarda hep barışı haykırıyor. Gelin siz de bu ailelerle birlikte barışı haykırın. Bu savaşancak bu şekilde durur" diye konuştu.

"KİM YAPARSA YAPSIN TEPKİMİZ DEĞİŞMEZ"

Gaziantep'te meydana gelen bombalı saldırı olayına ilişkin de konuşan Demirtaş, "PKK saldırıyı gerçekleştirmediğine dair iki defa açıklama yaptı. Bu saldırının kimler tarafından yapıldığının açığa çıkarılması hükümetin işidir. Olayla ilgili dış bağlantı ve istihbarat konularında ciddi soru işaretleri var. Olayla ilgili tepkimiz ortada. Bunu kim yaparsa yapsın bu tepkimiz değişmeyecek" dedi.