Euro
11.1599
1.2%
Dolar
9.6105
1.38%
Altın
556.71
1.6%
Borsa
1.522
0.18%
Bitcoin
586.289
3.62%
17ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 17 C
  Askerlik yasasında 63 madde daha görüşülmeyi bekliyor

  Askerlik yasasında 63 madde daha görüşülmeyi bekliyor

  Yeni askerlik yasasını bekleyenlerin takip ettiği Meclis bu hafta kalan 63 maddeyi görüşecek.
  • AA
  • 16.06.2019 - 13:22

  Meclis, önümüzdeki hafta yeni askerlik sistemine ilişkin Askeralma Kanunu Teklifi'nin görüşmelerine devam edecek.

  TBMM Genel Kurulu, salı günü toplanarak 65 maddelik Askeralma Kanunu Teklifi'ni 3. maddeden itibaren görüşecek.

  ERLER İÇİN ASKERLİK 6 AY

  Üç bölümden oluşan teklife göre, askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

  Erbaş ve erlerden istekli olanlar, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek.

  Askerlik çağı, Cumhurbaşkanınca 5 yıla kadar uzatılabilecek veya kısaltılabilecek.

  Askerlik yasasında 63 madde daha görüşülmeyi bekliyor #1

  Yeni askerlik sistemi VİDEO

  BEDELLİ KALICI HALE GELİYOR

  İstekli olanlardan Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek sayıda yükümlü, 240 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı peşin ödeyerek ve bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlayarak askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

  İstekli miktarının bedelli askerlikten yararlandırılacak miktardan fazla olması halinde, bedel ödemeye istekli olanlar kurayla seçilecek.

  Yurt dışında en az 3 yıl süreyle fiilen çalışanlar, Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi alanlar, durumlarını ispata yarayan belgelerle birlikte bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuranlar dövizle askerlik hizmetinden yararlanacak.

  Askerlik işlemlerinin yürütülmesine ilişkin görev ve sorumluluklarını zamanında yerine getirmeyenler hakkında Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacak.

  Askerlik yasasında 63 madde daha görüşülmeyi bekliyor #2

  KAÇAKLARA GÜN BAŞINA PARA CEZASI

  Yoklama kaçakları, saklılar, bakayalar, geç iltihak bakayalara kaçak kaldıkları gün süresi kadar idari para cezası uygulanacak, kendiliğinden gelenlere her gün karşılığı 5, yakalananlara ise her gün karşılığı 10 lira idari para cezası kesilecek.

  Askerlik şubesi başkanlıkları, idari para cezası vermeye yetkili olacak.

  Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte yoklama kaçağı, bakaya veya saklı olanlar, bir defaya mahsus olmak üzere ilk bedelli askerlik kurasına girebilecek.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir