Euro
15.2313
-0.56%
Dolar
13.4204
-0.81%
Altın
795.1170
0.72%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
571.739
-0.03%
2ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 2 C
  Asya ve Avrupa Avrasya Tüneli'yle birbirine bağlandı

  Asya ve Avrupa Avrasya Tüneli'yle birbirine bağlandı

  Başbakan Davutoğlu, Avrasya Tüneli'ndeki kazı çalışmalarının son aşamasını izledi.
  • 22.08.2015 - 17:06

  Kazlıçeşme ve Göztepe arasını 15 dakikaya indirecek olan Avrasya Tüneli’nde TBM adı verilen tünel kazma makinesiyle yapılan deniz altındaki 3 bin 344 kilometrelik kazı, tamamlandı.

  Asya ve Avrupa Avrasya Tüneli yle birbirine bağlandı #1

  3 BİN 340 KURBAN KESİLECEK

  Kazı çalışmalarının bitmesinin ardından Başbakan Davutoğlu, düzenlenen programda bir konuşma yaptı. Davutoğlu, İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın dileği üzerine tünelin uzunluğu kadar kurban kesileceğini söyledi.

  Asya ve Avrupa Avrasya Tüneli yle birbirine bağlandı #2

  Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

  "Bugün, burada tarihi bir gün için bir araya geldik. İstanbul Dünya'nın en güzel mekanına sahip bir şehir. Boğaziçi ve Marmara'yı korumak bizim gelecek nesillere borcumuz. Kalıcı bir esere imza atıyoruz. Proje yöneticilerinin gözlerinden dökülen yaşları görmek, bu işlerin bize aşkla yapıldığını gösterdi. Ferhat bir aşkla dağları delmişti, biz bir aşkla iki kıtayı birleştiriyoruz.

  Asya ve Avrupa Avrasya Tüneli yle birbirine bağlandı #3

  MESAFE 15 DAKİKAYA İNİYOR

  Avrasya Tüneli mesafeyi 15 dakikaya indiriyor. En büyük depremlere karşı dahi koruma özellikli. İstanbullularımızın güven içinde rahatça, zaman tasarrufu ile seyahat etmeleri Avrasya Tüneli ile mümkün olacak. Gelecek nesillere bırakacağımız bir esere mühür vuruyoruz.

  Asya ve Avrupa Avrasya Tüneli yle birbirine bağlandı #4

  "TÜNEL DELİNME ANI ANLATILIRKEN EZANLAR OKUNDU"

  Deprem gibi felaketler İstanbul'dan uzak olsun. Tünel delinme anı anlatılırken, ezanlar okundu. Bu diyarlardan Ezan-ı Muhammediye eksik olmasın. İstanbullularımıza hayırlı olsun."

  TÜNELİN UZUNLUĞU KADAR KURBAN KESİLECEK

  Başbakan Davutoğlu, Kadir Topbaş'ın kendisine söylediği dileği de burada paylaştı. Davutoğlu, tünelin toplam uzunluğu kadar muhtaç kişiye dağıtılmak üzere kurban kesileceğini söyledi. Tünelin toplam uzunluğu 3 bin 340 metre.

  DENİZ ALTINDAKİ 3 BİN 340 KİLOMETRELİK KAZI TAMAMLANDI

  Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek Avrasya Tüneli ile İstanbul’da trafiğin çok yoğun olduğu güzergahta yolculuk süresi 15 dakikaya kadar inecek. Avrasya Tüneli toplam 14,6 kilometrelik üç ana bölümden oluşuyor. Projenin en önemli aşamasını 3,4 kilometre uzunluğundaki Boğaz Geçişi oluşturuyor. Boğaz Geçişi, dünyanın en gelişmiş TBM teknolojisinden yaralanılarak tamamlandı.

  Asya ve Avrupa Avrasya Tüneli'ye birbirine bağlandı VİDEO


  Asya ve Avrupa Avrasya Tüneli yle birbirine bağlandı #5

  100 DAKİKADAN 15 DAKİKAYA İNECEK

  İstanbul’da trafiğin çok yoğun olduğu güzergahta, günde 100 bin aracı aşan kapasitesi ile kıtalararası trafik sorununun çözümüne katkı sağlayacak, yolculuk süresini 100 dakikadan 15 dakikaya kadar indirecek Avrasya Tüneli’nde en zor bölüm, planlanan süresinden önce ve başarıyla tamamlandı. Türkiye, tünelcilik teknolojisinde çağ açan Avrasya Tüneli ile dünyanın en başarılı mühendislik eserlerinden birine sahip olacak.

  Asya ve Avrupa Avrasya Tüneli yle birbirine bağlandı #6

  PROJEDE 2 BİN 124 KİŞİ GÖREV ALDI

  Avrasya Tüneli'nde 2 bin 124 çalışan görev alırken, inşaatta toplam 250 iş makinesi kullanılıyor. İş güvenliği ve sağlığı, proje süresince her zaman birinci planda tutuldu. Projede çalışanlara 41 bin saat İş Güvenliği, Sağlığı ve Çevre Eğitimi verildi. İş güvenliği kurallarının eksiksiz şekilde uygulandığı projede bugüne kadar herhangi bir ciddi yaralanma ile sonuçlanan olay yaşanmadı.

  Asya ve Avrupa Avrasya Tüneli yle birbirine bağlandı #7

  Leman Sam: Benim için IŞİD ile kurban kesen birdir haberi

  Asya ve Avrupa Avrasya Tüneli yle birbirine bağlandı #8  Görüş Bildir