Dolar
7.5555
0.1166%
Euro
8.9623
0.0938%
Altın
1950.56
0.3276%
Borsa
1111.96
0.117%
G. Altın
473.93
0.468%
Bitcoin
82990.94
0.4052%
20ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 20 C
  Atilla Özler: İki A4'e 16 yıl verdiler

  Atilla Özler: İki A4'e 16 yıl verdiler

  Tutuksuz yargılandığı Balyoz Davası'nda 16 yıla çarptırılan NATO'da görevli Tümgeneral Atilla Özler isyan etti.
  • 24.09.2012 - 05:16

  Atilla Özler: İki A4 e 16 yıl verdiler #1

  Balyoz'da tutuksuz yargılanırken mahkum olan NATO Hava Unsur Komutanlığı Kurmay Başkanı Atilla Özler, cezaevine gitmek üzere bavulunu hazırlarken Vatan'dan Burak Bilge'ye konuştu.

   

  "İKİ A4'E 16 YIL"

  Özler, "İki tane A4 kağıdıyla 16 yıl cezaya çarptırıldım. İnanıyorum ki bunu yapanlar bir kapı arkasından bakıp gülüyor" dedi.

  Balyoz Davası kapsamında tutuksuz olarak yargılanırken mahkeme tarafından hakkında 16 yıl hapis cezası verilen ve yakalama kararı çıkartılan NATO Hava Unsur Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Atilla Özler, kararın şaşkınılğını yaşıyor. Soruşturma aşamasında hiç tutuklanmayan ve Türkiye'nin NATO'da sahip olduğu en önemli koltuklardan birinin başında bulunan Özler, tutuksuz yargılandığı davada 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

  "ZEYBEKÇİ PAŞA" OLARAK TANINIYOR

  Kamuoyunun İzmir'deki 30 Ağustos törenlerinde zeybek oynaması nedeniyle 'Zeybekçi Paşa' olarak tandığı Özler'e mahkemenin kararını içeren celbin ulaştığı ve Özler'in bu karar kapsamında bugün İstanbul'a gelerek teslim olacağı öğrenildi. İzmir'deki evinde bavulunu toplayan ve cezaevine girmeden önce son kez ailesiyle vedalaşan Tümgeneral Özler, 07.00 uçağıyla İstanbul'a gelecek ve İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na teslim olacak. Ardından mahkemenin kararı yüzüne okunacak olan Özler'in, Hadımköy veya Hasdal Askeri Cezaevi'ne gönderilmesi bekleniyor.

  "ZANNEDİYORLAR Kİ HERKES SEMİNERE KATILDI"

  Özler, şöyle konuştu:

  "Herkes seminere odaklandı. Zannediyorlar ki herkes seminere katıldı. Benim gibi olan arkadaşlarım havacıların, bizim ne seminerle alakamız var, ne de orada konuşulanlarla alakamız var. Ben seminere katılmadım. Bizi yargıladıkları olay tamamen dijital verilere dayalı. Ben 2 tane A4 kağıdıyla 16 yıl cezaya çarptırıldım. Sadece imzasız 2 A4 kağıdı. Birinde iki satır, birinde de sadece ismim var köşede bir kutu içinde. Hayatım boyunca böyle bir oluşumun ne yanında ne yakınında oldum. Ne kimse bana böyle bir emir verdi, ne de ben kimseden böyle bir emir aldım. Olayların tamamen dışındayım.

  "BİLGİSAYAR BİLMEM"

  Ben bilgisayardan hiç anlamam. Hayatımda bir tane bile bilgisayarda yazı yazmadım. Bu söyledikleri A4'teki ismimin geçtiği yerler benim kendime ait bir evde, iş yerimde, arabamda, bilgisayarımda çıkmadı. Herhangi bir yerde çıktı. Kimin yazdığını ben nereden bileyim? Şu an da sizin adınızın yazdığı bir şeyleri yazıp bir yerlere koyamazlar mı? Ben şimdi bununla yargılanıyorum. Eğer irade olsa bunu bulup ortaya çıkartırlar.

  O dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cumhur Asparuk'u emniyete alıp tutuklayacağım iddia edildi. Benim babamdan çok sevdiğim bir insan. Yahu benim teğmenliğimden generalliğime kadar yanımda olan kişi. Beni general yapan, bu makamlara oturtan kişi. Karım hastanede ikinci doğumu sırasında ölümden dönerken yanında olan, elinden tutan kişi. Kendine ev alırken 'Aman bu çocuk da sebeplensin' diye yurtdışındayken beni de ev sahibi yapmaya çalışan kişi. Babamdan da öte diyorum. Hanımı öldüğü zaman elimizde öldü. Bu kadar gönül bağıyla birbirine bağlı olan biri; nasıl kalkar da ona karşı böyle bir komplo yaparım.

  "DOĞRUYU BULMAK 5 DAKİKA SÜRMEZ"

  Gerçekler gün gibi açık. Yeter ki bir irade ortaya çıksın ve desin ki, 'Ya bir dakika empati yapalım. Şunu bir araştıralım'. 5 dakika sürmez doğrusunu bulmak. Ben mahkemede de her yerde de şunu söyledim. Ben bu işin mağduruyum. Ben bir vatandaşım. Anayasal hakkımın kullanılmasını istiyorum. Her tarafa suç duyurusunda bulundum. Kimler benim adımı yazdıysa bulun çıkartın. Türkiye'de bu irade yok mu? Ben inanıyorum ki bunu yapanlar bir kapı arkasından bakıp gülüyor.

  "12 KEZ YURTDIŞINA GİDİP GELDİM"

  Ben soruşturma kapsamında hiç tutuklanmadım. Mahkemeden çağırdılar, gittim ve bunları söyledim. Bana mahkemeden 'Yürü kardeşim işinin başına' dediler. Şu an Türk Silahlı Kuvvetleri'nin NATO'daki en yüksek kademesi olan Kurmay Başkanlığı görevini icra ediyorum. Uluslararası bir karargahta bana bağlı 350 yerli yabancı personel var. Dört elle sarılmışım işime. NATO'nun dönüşüm değişim sürecinde en yoğun olan bir yerde, en yoğun olan karargahta görev yapıyorum. Geçen gün gittik mahkemeye, dediler ki 'Sizi vareste tutuyoruz. Gelmenize gerek yok'. Ve bu dönemde ben en az 12 defa yurtdışına gidip geldim. Ben eğer kaçacak olsam, bunu yaparım. Ama biz askeriz. Biz şeref ve namus üzerine yemin ettik. Bunun üzerine de mahkemeye doğru şeyleri söyledik. Ama şimdi ben diyorum ki buna inanmayıp Allah'ın birliğine, Peygamber'in birliğine inanan varsa, ben onların üzerine yemin ediyorum. Haberim yok, bilgim yok."

  MAHKEME TUTUKLAMAMIŞTI

  Gölcük'te ele geçirilen Balyoz Darbe Planı belgelerine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Tümgeneral Atilla Özler, 24 Ağustos 2011 tarihinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne beraberindeki 5 kişi ile birlikte getirilmiş ve savcılık sorgusunun ardından sevk edildiği mahkemeden serbest kalmıştı. Özler elini kolunu sallayarak adliye binasından böyle ayrılırken, 3 asker tutuklanmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir