Petrol
111.78
-0.13%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.626
-1.37%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C

  Avrupa Birliği Türkiye'nin sunduğu teklifte uzlaştı

  AB liderlerinin, Türkiye'nin sunduğu teklifle ilgili ortak bir anlayışa vardıkları açıklandı.
  • Ajanslar
  • 18.03.2016 - 03:59
  Avrupa Birliği Türkiye'nin sunduğu teklifte uzlaştı

  Avrupa Birliği Türkiye nin sunduğu teklifte uzlaştı #1

  AB devlet ve hükümet başkanlarının Türkiye'nin 7 Mart'ta sunduğu  sığınmacı krizine köklü çözüm getirecek ve AB-Türkiye arasında işbirliğini  güçlendirecek teklifini değerlendirip, bir anlaşmaya varmaya çalıştıkları AB  Liderler Zirvesi'nin ilk günü sona erdi.

  Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel, Twitter hesabından yaptığı  açıklamada, AB'nin teklife dair pozisyonu konusunda bir uzlaşıya varıldığını ve  bunun sabah saatlerinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sunulacağını belirtti.

  İLK BULUŞMA SABAH

  AB kaynaklarından edinilen bilgiye göre, AB Konseyi Başkanı Donald  Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Dönem Başkanı Hollanda'nın  Başbakanı Mark Rutte, sabah saatlerinde Davutoğlu ile buluşarak, AB'nin tavrını  ortaya koyacak. Eğer AB'nin teklifi, Davutoğlu tarafından kabul edilirse ortak  bir açıklamayla anlaşma duyurulacak. Aksi halde Türkiye'nin itiraz ettiği  noktaları görüşmek üzere AB liderleri öğle saatlerinde yeniden bir araya gelecek.

  RUMLARDAN GERİ ADIM YOK

  Zirve öncesi sızan taslak anlaşmada, Türkiye'ye istediğinden daha azı  öneriliyordu. Taslakta bazı değişiklikler yapıldığı ancak Güney Kıbrıs Rum  Yönetimi'nin yeni fasıllar açılmasına getirdiği veto konusundaki pozisyonunu  değiştirmediği belirtildi.

  Ankara, üyelik sürecinin hızlandırılması için yeni fasılların  açılmasında ısrar ediyor. Türkiye özellikle enerji (15. fasıl), yargı ve temel  haklar (23. fasıl), adalet, özgürlük ve güvenlik (24. fasıl), eğitim ve kültür  (26. fasıl) ve dış, güvenlik ve savunma politikaları (31. fasıl) olmak üzere 5  faslın daha açılmasını istiyor.

  Buna karşın, Rum kesimi bu fasıllar üzerindeki vetosunu ancak Türkiye'nin liman ve havaalanlarını kendilerine açması halinde kaldırabileceklerini ifade ediyor.

  Türkiye'nin "Türk vatandaşları için vizelerin en geç haziran ayı  sonunda kadar kaldırılması yönündeki talebine" dair olarak da Ankara'nın  öncelikle 72 şartı yerine getirmesi gerektiği dile getiriliyor.

  Suriyeli sığınmacılar için harcanacak ek 3 milyar avronun ise ancak  ilk fon bittiği zaman tahsis edileceği belirtiliyor.

  TÜRKİYE'NİN AB'YE TEKLİFİ

  Türkiye, 7 Mart'taki teklifinde vizelerin en geç haziran ayı sonuna  kadar kaldırılmasını, üyelik müzakerelerinde yeni fasılların açılmasını, yük  paylaşımı altında Suriyeli sığınmacılar için harcanacak mevcut 3 milyar avroluk  fona ilaveten 3 milyar avro daha sağlanmasını, Türkiye'ye gönderilecek her bir  Suriyeli sığınmacı için Türkiye'den bir Suriyeli sığınmacının alınmasını  istemişti.

  Kaçakçılığı engellemek ve denizlerde ölümlerin önüne geçmek isteyen  Ankara, bu maddelerin karşılığında, Yunan adalarındaki sığınmacıları geri almayı  önermişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir