Petrol
78.66
-0.87%
Euro
19.5614
0.25%
Dolar
18.6402
0.03%
Altın
1.062
0.08%
Borsa
4983
-0.34%
Bitcoin
318.233
-0.77%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C
  Avrupa Parlamentosu’ndan vize serbestisi için HDP şartı

  Avrupa Parlamentosu’ndan vize serbestisi için HDP şartı

  AP raportörü Piri, Selahattin Demirtaş veya HDP vekillerinin cezaevine girmesi durumunda Türkiye'nin vize serbestisi onaylanmayacak dedi.
  • AA
  • 14.06.2016 - 23:15

  Piri

  Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Piri, “Selahattin Demirtaş veya HDP milletvekilleri parmaklıklar arkasına girerse, Avrupa Parlamentosu Türkiye için vize serbestisini asla onaylamaz.” dedi.

  Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, HDP Eş Genel Başkanı konuşurken Twitter’da yaptığı paylaşımda Demirtaş’ın “PKK terör eylemlerine son vermeli” dediğini belirtti.

  Ancak uyarı üzerine Piri yaptığı yeni paylaşımda çevirmenin hata yaptığını, Demirtaş’ın terörist eylemler değil, sadece “eylemler” ifadesini kullandığını kaydetti.

  Öte yandan Piri, oturum sırasındaki konuşmasında ise “Siz (Selahattin Demirtaş) veya meslektaşlarınız (HDP milletvekilleri) parmaklıklar arkasına girerse, Avrupa Parlamentosu Türkiye için vize serbestisini asla onaylamaz.” dedi.

  Avrupa Parlamentosu’nun büyük çoğunluğunun Türkiye’de pek çok alanda olanlarla ilgili çok eleştirel olduğunu belirten Piri, “Çok sayıda milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasında biz hedefin HDP olduğunu biliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

  SİLAHLAR SUSMALI

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da, Türkiye’de bazı bölgelerde sokağa çıkma yasağının devam ettiğini, Avrupa Parlamentosu’nun ortak komisyon kurarak Türkiye’de barış sürecine yeniden dönülmesi için çalışmalar ve arabuluculuk yapması gerektiğini ifade etti.

  Demirtaş, konuşmasında “Biz her türlü şiddet eylemine, terör eylemine çok açık bir şekilde karşı olan bir partiyiz. Mücadelemizi, demokratik, barışçıl, siyasi yollarda veriyoruz ve herkese de bunu tavsiye ediyoruz.

  Bütün Kürtlere de Türklere de bunu tavsiye ediyoruz. PKK’ya da sürekli çağrılarımızı bu şekilde ifade ediyoruz. Kesinlikle silahlar susmalı ve çözüm için masaya dönülmeli. Sorunların var olduğu bir gerçek ama sorunların çözüm yolunun silah ve şiddet olmadığı konusundaki partimizin ilkesel duruşu nettir ve bu çağrıyı yineliyoruz.” diye konuştu.


  Görüş Bildir