Euro
10.3686
0.48%
Dolar
8.869
0.59%
Altın
495.45
-0.15%
Borsa
1.384
-0.57%
Bitcoin
370.423
-2.97%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C

  Avrupa Türkiye'ye tamamen serbest olabilir

  Dünya Bankası, AB için hazırladığı raporda Türkiye için vizelerin kaldırılmasını ön gördü.
  • 06.11.2013 - 02:07
  Avrupa Türkiye'ye tamamen serbest olabilir

  Avrupa Türkiye ye tamamen serbest olabilir #1

  Dünya Bankası'nın AB için hazırladığı Gümrük Birliği Raporu taslağında vizelerin kaldırılması için bir yol haritasının "derhal" hazırlanmasını istedi. Türkiye'den göç olmayacağını aksine Türkler'in turizmi olumlu etkileyeceğini belirtti.

  GEREKSİZ YERE  HARCANAN 100 MİLYON EURO

  AB'nin Dünya Bankası'ndan istediği Gümrük Birliği Değerlendirmesi Raporu'nun taslağını ele geçirdi. Raporun vizelerle ilgili bölümünde "Avrupa Komisyonu Türkiye'nin önüne derhal vize serbestliğine yönelik bir yol haritası koymalıdır" denildi. Vizelerin kaldırılması halinde Türkiye'den AB'ye yoğun göç olacağı tezinin artık geçerliliğini yitirdiği ifade edildi. Türkiye ve AB arasında vize serbestliğinin yönelik sürecin başladığı ama istihdam piyasasındaki değişim karşısında yavaş kaldığı anlatılan raporda, "Her yıl daha fazla Türk, Almanya'yı Türkiye'de iş bulmak için terk ediyor. Avrupalı profesyoneller giderek daha fazla Türkiye'de iş arıyor. Avrupa'da da Türk çalışına talep düşüyor" yorumu yapıldı. Kısa süreli kalmayı öngören C tipi Schengen Vizesi için istenen 22 belge sayısının çok fazla olduğu vurgulanan raporda, Türkler'in C tipi Schengen için yıllık ortalama 100 milyon Euro harcadığı belirtildi. Raporda sadece 2010'da 625 bin Türk vatandaşının C tipi vize için ödeme yaptığı kaydedildi.

  SERBEST DOLAŞIM SAĞLANABİLİR

  Habertürk'ten Seçkin Ürey'in haberine göre Türkiye'ye uygulanan vize rejiminin diğer aday ülkeler Moldova ve Ukrayna'dan daha ağır olduğunun anlatıldığı raporda Türk iş dünyasının da vizelerle ilgili gündeme getirdiği bir şikayet, tespit olarak aynen paylaşıldı: "Avrupa'da ticareti yapılması için mallar üreten Türk işadamları, o malları pazarda tutmak ve tanıtımını yapmak için AB'de serbestçe dolaşamıyor. Türk kamyon şoförleri Türk mallarını Avrupa pazarlarına serbestçe ulaştıramıyor." Raporda, Türkiye'nin de vizelerin kaldırılması için AB'nin koşacağı şartlara kendini hazırlaması istendi.

  ÖĞRENCİLERE AVRUPA YOLU AÇILIR

  Vizelerin Türkler'in turizm bakımından Avrupa ekonomisine yapacağı katkı üzerinde olumsuz etki yaptığı anlatılan raporda, "Oysa AB ekonomilerini canlandıracaklar" denildi. Bu durumun Yunanistan için geçerli olduğu vurgulandı. Vizelerin kaldırılması sayesinde yurtdışında okumak isteyen Türk öğrecilerin Avrupa'yı daha fazla tercih edeceği belirtildi. Vizeye ek olarak koyduğu 18 bin Euro teminat ve ekstra 600 Euro ücret şartı nedeniyle öğrenci değişim programı Erasmus için bile Hollanda'yı çok az öğrencinin tercih etmesi örnek gösterildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir