Euro
15.2818
-0.04%
Dolar
13.5923
0.02%
Altın
793.6430
-0.12%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
497.835
-3.38%
-2ºC
İstanbul
Çok bulutlu -2 C
  Aydın Doğan'dan Süleyman Demirel mesajı

  Aydın Doğan'dan Süleyman Demirel mesajı

  Aydın Doğan, Süleyman Demirel'in vefatından dolayı duyduğu üzüntüyü belirtti.
  • 17.06.2015 - 14:37

  aydin dogan

  CNN Türk canlı yayınına telefonla bağlanan Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, hayata veda eden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile ilgili anılarını anlattı.

  Doğan şöyle konuştu: “Geçen yaz Bodrum'da, evime yemeğe davet ettim. İsmet Sezgin, Doktor Aylin Hanım, Bodrum Belediye Başkanı ve ailem vardı. Süleyman Bey bana döndü, beni işaret ederek 'Seni 40 yıldır tanıyorum, sen benden bir şey istemedin. Ama ben de senden bir şey istemedim' dedi. 'Yayınların dolayısıyla zaman zaman sana çok kızdığım oldu, ama hiçbir zaman hükümet gücünü aleyhine kullanmayı düşünmedim' dedi.

  DEMOKRASİYİ ÇOK ÖZÜMSEMİŞ BİR İNSANDIR

  Bununla şunu anlatmaya çalışıyorum. Gayet demokrat hoşgörülü, eleştiriye tahammüllü, demokrasi kültürünü özümsemiş değerli bir devlet adamını kaybettik. Demirel'in kendisinin de söylediği gibi özellikle zaman zaman çok kızdığını söyledi. 'Ama hiçbir zaman bunu hükümet meselesi haline getirerek, senin üzerine gelmedim' dedi. Onun için diyorum ki, demokrasiyi çok özümsemiş bir insandır.

  BASINI İÇİNE SİNDİRDİ

  Zaman zaman sitemleri oldu, 'böyle yazılır mı' dedi. Hepsine içine sindirdi. Her zaman bunu basın dolayısıyla yazdığımızı bildi, hiçbir zaman hükümete karşı açılmış bir savaş olarak görmedi. Bir husumet olarak görmedi bunu. Basını içine sindirdi. CNN'in açılışı dolayısıyla da Süleyman Bey'in bana yaptığı bir şey var. 2002 seçimleri, AK Parti’nin iktidara geldiği seçim gecesi, 'Seninle çok hayırlı işler, açılışlar yaptım ama bu CNN bunların en iyisi oldu' dedi. Çünkü seçim gecesi, 'Mehmet Ali Birand'ın yorumları, koşuşturmaları, uluslararası birçok medya kuruluşundan daha önemliydi' dedi. 'Takdirle izledim' dedi. 'Çok erken saatte, Türkiye seçimlerinin sonuçlarını ilan ettiniz, bu değerlendirmenizi gıpta ile izledim' dedi. 'Hepsi de gerçeğe çok yakın çıktı' dedi. 'CNN'in açılışını yapmaktan da mutluyum' dedi.

  Süleyman Bey ile 40 yıllık süre içinde bir çok anım var ama bu kadar şey yapmıyorum. Nur içinde yatsın, Türkiye büyük bir evladını kaybetti, Türkiye'nin başı sağ olsun. Süleyman Bey'e göre hakikaten demokrasinin olmazsa olmazlarından bir tanesi bağımsız ve özgür medyaydı. İktidarlar, hükümetler kızarlar bu doğaldır. Ama bunu kavga haline getirmedi hiçbir zaman. O bakımdan, CNN Türk'ün böyle bir markanın Türkiye'de olması, Türk yayın hayatına girmesi kendisini son derece memnun etmişti. Yanılmıyorsam, çok önemli bir konuşma yapmıştı.


  Görüş Bildir