Aygün'den neden genç arkadaşlar dedim açıklaması

Aygün'den neden genç arkadaşlar dedim açıklaması

PKK tarafından kaçırılan, 48 saat sonra serbest bırakılan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, partisindeki vekiller de dahil olmak üzere yaptığı açıklamaları eleştiren isimlere cevap verdi.

Yaklaşık iki gün PKK tarafından alıkonulan Hüseyin Aygün, serbest bırakıldıktan sonra yaptığı açıklamalarla eleştiri oklarını üzerine çekmişti. Aygün, NTV Diyarbakır Temsilcisi Nizamettin Kaplan'ın sorularını yanıtladı.

İşte Aygün'ün o açıklamaları:

SAVAŞIN NE KADAR GEREKSİZ OLDUĞUNU ANLATMAK İÇİN KONUŞTUM

Öncelikle geçmiş olsun iki gün örgütün elinde kaldınız ve geldikten sonra duygusal bir açıklama yaptınız. Bu 'genç çocuklar' lafınız kamuoyunda biraz tepki gördü. Benim, duygusal bir anda bunları dile getirdiğinizden, samimi düşüncelerinizden şüphem yok, ama kamuoyunu aydınlatmak için bunlardan bahseder misiniz?
Kamuoyundan destek gördüğünü öncelikle düşünüyorum. Tabii 30 yıllık terör ve yıkım döneminin ardından kavramlarda son derece kirlenmiş durumda. Birine mutlaka terörist denmesi veya başka bir kesiminde mutlaka özgürlük savaşçısı olarak algılanması ve benim gördüğüm onun 17-25 yaş arasında birkaç yıldır dağa çıkmış gençler var. Bunları Murat Karayılan gibi Bahoz Erdal gibi görmek mümkün değil. Aralarında çatışmaya girmemiş çocuklar var. İki günlük süre boyunca da normal bir hayata kavuşma özlemlerini anlattılar yarıda kalan üniversite hayatına devam etme isteklerini söylediler. Ayrılırken de bizim bu dağlarda olup barış için daha çok çaba harcamamız için ricada bulundular. Buradakilerin bu ülkenin genç arkadaşları çocukları olduğunu söyledim. Onları hiç kimsenin düşman olarak görmesine gerek yok. Onların eve dönmesi ailelerine dönmesi bizim gibi normal hayat yaşaması için siyaset kurumunun yapacağı çok işler var. Siyaset kurumuna bir çağrıda bulunmak için dağlardaki gençlerin indirilmesi barışın sağlanması için gereken rolü oynaması açısından bu tür bir konuşma yaptım. Bir bakımdan da empati yapmak adına savaşın ne kadar gereksiz olduğunu dile getirmek adına yaptım. Sözlerimde yanlış bir şey yoktu duygusal nedenlerle böyle söyledim.

CHP ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA AKTİF ROL OYNAYACAK

Sizin bırakılmanızdan sonra bir sürü bilgi kirliliği var. CHP Genel Merkezi'yle ters düştüğünüz haberleri çıktı.
Hayır öyle bir şey yok. Yarın akşam Kemal başkanımızla görüşmeyi istiyorum uygunlarsa Cumhuriyet Halk Partisi'nde siyasete devam edeceğim. Ama Kürt sorununun çözülmesi akan kanın durulması gerekiyor. Cumhuriyet Halk Partisi de bu konuda önümüzdeki haftalarda daha aktif bir rol üstlenecek.

BDP DIŞINDA AYKIRI SES DUYULMUYORDU

Bazı milletvekillerinin 'Kendi görüşüdür parti görüşünü yansıtmıyor' şeklinde açıklamaları vardı.
Tabii ki kişisel görüşüm. Parti adına konuşacak kişiler belli. Cumhuriyet Halk Partisi zaten herkesin kişisel görüşlerini söyleyebildiği bir parti. Benim gördüğüm ne Adalet ve Kalkınma Partisi'nde ve BDP'de liderin konuşmaları dışında ona aykırı veya partinin genel görüşleri dışında çıkan bir ses duyulmuyor. Mesela benim kaçırılmamla ilgili genel başkan dışında hiç kimseden tepki gelmemesi, kınanmaması bir siyasetçinin barış elçisinin iki gün silah zoruyla götürülmesine dair hiçbir açıklama yapılmaması BDP'nin de ne durumda olduğunu gösteriyor. Ben kendi adıma konuşuyorum doğrudur, parti adına konuşmuyorum ama Dersim adına konuşuyorum doğrudur.

BAYRAK EZAN DESEYDİM BAZI KESİMLER MUTLU OLACAKTI

Neredeyse kaçırıldığınız için suçlu ilan edildiniz.
Yani eğer dönseydim de klasik vatan, millet, toprak, bayrak, ezan filan deseydim bu eleştiren kesimler çok mutlu olacaktı. Barış dediğim için kardeşlik dediğim için dağdaki çocuklar dediğim için suçlanıyorum. Buna da inanamıyorum, üzülüyorum.

SİYASETİ CHP'DE SÜRDÜRECEĞİM

Zaten insan hakları savunuculuğu konusunda çalışmalarınızı biliyoruz. Dersim katliamıyla ilgili çalışmalarınız oldu. Bundan sonra nasıl bir süreç bizi bekliyor?
Benim siyasetçi kimliğim en son geliyor. Siyaset kaderin bir cilvesi olsa gerek avukat olarak bugüne kadar nasıl hakikati söylediysem zalimin karşısında mazlumu savunduysam aynı çizgiyi Cumhuriyet Halk Partisi'nde de sürdüreceğim. Benim görüşlerim tabii partiyle de parlamentoyla da uyuşmayabilir. Görüşlerimi ifade ederken halkın çıkarlarını adalet duygusunu vicdan ve adaleti esas alıyorum. Bundan sonra da bu yönde ilerleyeceğim.

BDP'NİN TUTARSIZLIĞI ÇELİŞKİSİ

BDP'ye bir kırgınlığınız olduğunu da anladık.
Yani kınamalıydılar büyük bir olay zorla götürülme, tutsak etme, milletvekiline baskı yapma kabul edilemez. BDP'li kimi vekiller duygusuz insani olmayan sözler sarf ettiler. Bu çok önemli değil halk destek çıktı, bütün kurumlar harekete geçti, BDP'nin kendi çelişkisi kendi tutarsızlığı.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ AİLEMİ ARAMIŞ

Genel Başkan düzeyinde arayan oldu mu BDP'den?
Hayır bir milletvekili arkadaşım aradı. Ama dağdayken götürülmüşken genel başkan ailemi arayıp geçmiş olsun dileklerini iletti, sayın Selahattin Demirtaş.

Tüm topluma bir mesaj vermek isterseniz ne dersiniz?
Barışın sağlanması lazım silahların susması gerekiyor, hiç kimsenin ölmemesi lazım. Foça'da yaralanan çocuk dün toprağa verildi bunlar çok korkunç şeyler. Hiç kimsenin ölmemesi adına siyaset kurumu üzerine düşen rolü yerine getirmeli. Ama meclis bile toplanamadı bu tablo son derece umut kırıcı. Dilerim 1 Ekim'den sonra herkes bu meselenin çözümü için daha sorumlu davranmaya başlar.