Petrol
111.48
2.18%
Euro
17.5233
-1.70%
Dolar
16.5495
-1.98%
Altın
970.9
-2.14%
Borsa
2529
-0.97%
Bitcoin
347.069
-4.13%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C
  AYM, hendekçi akademisyen kararının gerekçesini açıkladı

  AYM, hendekçi akademisyen kararının gerekçesini açıkladı

  Hendek operasyonlarına destek veren akademisyenlere ihlali yapıldığını söyleyen mahkeme, "İfade özgürlüğü kapsamında kalabilir" dedi.
  • Haber Merkezi
  • 30.07.2019 - 17:51

  Geçtiğimiz hafta Anayasa Mahkemesi, hendek operasyonları sırasında "Barış Bildirisi" adı altında bir bildiri yayınlayan ve devletin katliam yaptığını söyleyen; bu nedenle görevlerinden uzaklaştırılan akademisyenlerin haklarının ihlal edildiğini açıkladı.

  "İÇERİĞİNE KATILMADIĞIMIZ SÖZLER DE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA KALABİLİR"

  Bu karar çok tartışılırken Anayasa Mahkemesi, kararının gerekçesini yayınladı. Kararda; "Başvurucuların altına imza attıkları açıklama gerçekten de toplumun büyük çoğunluğu için kabul edilemez bir içeriğe sahiptir. Terörle mücadele eden devleti, halka 'katliam', 'kıyım' ve 'işkence' yapmakla suçlayan bir açıklamaya katılmak elbette mümkün değildir.

  Bununla birlikte, Anayasa Mahkemesi'nin hiç bir şekilde içeriğine katılmadığı sözler de ifade özgürlüğü kapsamında kalabilir." gibi dikkat çeken ifadeler yer aldı.

  Anayasa Mahkemesi kararında, öne çıkan kısımlar şunlar;

  'KIYIM, İŞKENCE, KATLİAM' İFADELERİNE KATILMIYORUZ

  "...

  Anayasa Mahkemesi, başvurunun odağında yer alan bildirinin belirli bir perspektiften ve tek yanlı hazırlandığı, abartılı yorumlar içerdiği, güvenlik güçlerine karşı incitici ve saldırgan bazı ifadeler barındırdığının da farkındadır. Bu bildirinin Anayasa'nın 26. maddesinde yer alan ifade özgürlüğünün korumasından yararlanması gerektiği yönündeki yorumları Anayasa Mahkemesi'nin bildiride yer alan düşünceleri paylaştığı veya desteklediği anlamına gelmez.

  Başvurucuların altına imza attıkları açıklama, gerçekten de toplumun büyük çoğunluğu için kabul edilemez bir içeriğe sahiptir. Terörle mücadele eden devleti, halka 'katliam', 'kıyım' ve 'işkence' yapmakla suçlayan bir açıklamaya katılmak elbette mümkün değildir.

  İFADELERİN DOĞRU YA DA RAHATSIZ EDİCİ OLMASI BELİRLEYİCİ OLAMAZ

  Bununla birlikte, Anayasa Mahkemesi'nin hiçbir şekilde içeriğine katılmadığı sözler de ifade özgürlüğü kapsamında kalabilir. Bir ifade ya da açıklamanın ifade özgürlüğü kapsamında kalıp kalmadığı değerlendirilirken söz konusu ifadelerin doğru ya da rahatsız edici olup olmadıkları belirleyici olmaz. Bu noktada kullanılan sözlerin terör örgütünün şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde olup olmadığının değerlendirilmesi gerekmektedir.

  ...

  OPERASYONLAR HAKKINDA YORUM YAPILMASI NORMAL KARŞILANMALIDIR

  Devlete yönelik eleştirinin sınırlarının, bireylere yöneltilen eleştirilere göre çok daha geniş olduğunda bir tereddüt yoktur. Yaklaşık on ay boyunca, on bir şehirde terör örgütüne karşı yürütülen ve milyonlarca insanın hayatını etkileyen operasyonların kamuoyu tarafından takip edilmesi ve operasyonlar hakkında değerlendirmeler yapılması normal karşılanmalıdır.

  ...

  AĞIR ELEŞTİRİLERE DAHA FAZLA TAHAMMÜL EDİLMESİ GEREKİR

  Bildirinin imzalanmasına neden olan operasyonları yürüten kamu gücüne karşı ağır eleştirilerde bulunulabileceğinin öngörülmesi ve demokratik çoğulculuk açısından bunlara daha fazla tahammül edilmesi gerekir. Tüm bu bilgiler dikkate alındığında başvurucuların mahkûmiyetlerinin zorunlu toplumsal bir ihtiyaca karşılık gelmediği sonucuna ulaşılmıştır.

  ...

  CEVAP OLARAK CEZA VERİLMEMELİDİR

  Kamu gücünü kullanan organlar, devlet politikalarına yönelik eleştirilere cevap verilmesi hususunda ülkedeki herkesten daha fazla imkâna sahiptir. Özellikle son derece saçma ve ilgisiz bile görünse muhaliflerin haksız saldırı ve eleştirilerine farklı yollardan cevap verme imkânının olduğu durumlarda ceza kovuşturmasına başvurulmamalıdır.

  Anayasa Mahkemesi açıklanan gerekçelerle, Anayasa'nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar vermiştir."

  AÇIKLAMANIN TAM METNİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

  Akademisyenler hendek terörüne destek vermişti haberi
  AYM, hendekçi akademisyen kararının gerekçesini açıkladı #1


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir