Aysel Tuğluk: Kaçırma amacı propaganda

Aysel Tuğluk: Kaçırma amacı propaganda

Kaçırma amacı propaganda Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, PKK'nın CHP'li Hüseyin Aygün'ü propaganda amacıyla kaçırdığını, örgütün 'Beni yok edemezsin' mesajı vermek istediğini söyledi.

PKK eylemlerini AKŞAM'a yorumlayan Tuğluk, hükümetin Oslo görüşmelerini yarıda kesip masadan kalktığını ve güvenlikçi bir yaklaşımla PKK 'yı 'bitirme' üzerine politikalar geliştirmeye başladığını söyleyerek şöyle devam etti:

DEVLET RADİKALLEŞTİKÇE PKK DA RADİKALLEŞTİ

'Devlet radikalleştikçe, PKK de radikalleşti. PKK'nın kaçırdığı insan sayısında bir artış gözleniyor. Kaçırılan kişi sayısına baktığımızda en fazla KCK operasyonlarının da yapıldığı Mayıs ayında olmuş. Haziran-Temmuz-Ağustos'ta bu sayı 70. Şemdinli- Çukurca'da operasyonlar sürerken Ağustos ayında kaçırılan sayısında yine artış var. Bir yıl içinde 145 kişi kaçırılmış. 26'sı hala PKK'nin elinde. Kaçırılanlar arasında AKP 'li yöneticileri de var. Gürpınar İlçe Başkanı Hayrullah Tanış hala PKK 'nın elinde. Onu kurtarmak için devlet bir operasyon yaptı mı? Hayır. PKK 'nin tehdit ve şantajdan çok propaganda yapmak, dikkat çekmek için bu tür kaçırma eylemleri yaptığını düşünüyorum.'

KILIÇDAROĞLU'NA MESAJ VERİLMEK İSTENDİ

Daha fazla ses getireceği düşüncesiyle CHP'li Aygün'ün kaçırıldığı düşüncesinde olduğunu dile getiren Tuğluk, 'Aygün'ün kaçırılmasıyla Meclis, CHP ya da Alevilerin hedef alındığını düşünmüyorum. Bence Kılıçdaroğlu 'na bir mesaj verilmek istendi. CHP'nin Kürt sorununun demokratik ve barışçı çözümü konusunda mevcut politikalarını geliştirmesi mesajı verilmek istenmiş olabilir' dedi.

İMRALI KOSTERİ ÇALIŞMALI

Dağdaki PKK 'lıların Aygün 'e 'Artık bu sorunu silahla çözmek istemiyoruz, barış istiyoruz' dediğini söyleyen Tuğluk, 'Mesaj net. Hükümet bunu görmezden gelirse şiddetin tırmanacağını düşünüyorum. Henüz hiçbir şey için geç değil. Bana göre Sayın Öcalan tekrar devreye girmeli. İmralı'ya gidemeyen o kosterin artık çalışması gerekiyor.'