Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.413
1.55%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Aytaç Yalman: Yaşananların sorumlusu Çetin Doğan'dır

  Eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, Balyoz Davası'yla ilgili ilk kez konuştu.
  • 04.11.2013 - 09:03
  Aytaç Yalman: Yaşananların sorumlusu Çetin Doğan'dır

  Aytaç Yalman: Yaşananların sorumlusu Çetin Doğan dır #1

  Yakın tarihin en fırtınalı döneminde Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevinde bulunan emekli Orgeneral Aytaç Yalman, Yargıtay tarafından kesin hükme bağlanan Balyoz Darbe Planı davasıyla ilgili ilk kez konuştu.

  ÇETİN DOĞAN VE HİLMİ ÖZKÖK'E ELEŞTİRİ

  2002-2004 yılları arasında görevde bulunan Yalman, o dönem yaşananlarla ilgili örtülü biçimde dönemin 1. Ordu Komutanı ve Balyoz davası hükümlüsü Çetin Doğan'ı suçladı. Eski Genelkurmay Başkanı Özkök'ü de eleştirdi. Gerçekleri anlattığı bir kitap yazdığını söyleyen Aytaç Yalman, Özkök'ü örtülü biçimde eleştirirken, 'Seminerdeki ses kayıtlarını Genelkurmay Başkanından öğrendiğimi, ses kayıtlarını görmediğimi ve bu konuda hiç kimseden araştırma yapmam istenmediğini özellikle belirtmek isterim. Esasen söz konusu ses kayıtları elime geçseydi karargâhım ile paylaşır, gerekli inceleme için hazırlıkları yapardım' dedi.

  'VATANSEVERİM' KOMPLEKSİ

  Yalman, isim vermeden, emrine itaatsizlik ettiğini vurguladığı Doğan için de 'Üç günlük seminerin bir gününde emrime aykırı olarak, EMASYA Planı'nın görüşüldüğünü, seminere gönderdiğim müşahit generalden öğrendim. Bu seminer emre aykırı olarak yapılan, muaşeret kurallarına uymayan, amacını ve haddini aşan bir kahramanlık gösterisinden başka bir şey değildir. Silahlı Kuvvetler içinde zaman zaman yaşanan bir sorun olan 'Ben daha çok vatanseverim, Cumhuriyetin değerlerini özellikle laikliği ve Atatürk'ün mirasını en iyi ben koruyabilirim' kompleksi, bu plan seminerinde, askeri muaşeret kurallarını da hiçe sayarak uygulanmıştır. Bu nedenle icra edilen bu seminerin haddini ve maksadını aşan bir gayretkeşlik olduğunu ifade etmek istiyorum' dedi.

  'BİLGİM OLSAYDI ASKERİ YARIGIYA TAŞIRDIM'

  Balyoz adlı bir plan olup olmadığını, planla seminer arasında ilişki bulunup bulunmadığını bilmediğini kaydeden Yalman, 'İfadelerim üç günlük seminerin bir gününde icra edilen seminer faaliyetleri ile ilgilidir. Bunun dışındaki bilgileri, ben de basından 2010 yılında öğrendim ve takip ettim. Mart 2003 yılında yapılan bu emre itaatsizliği sorgulamak ve ilgilileri ikaz etmek için Ordu bölgesine gittim ve gereken ikazları yaptım. İfade vermek için çok gayret sarf ettim. Ancak uygun görülmedi. Konuyu o günkü bilgilerim ışığında, İç Hizmet Kanunu kapsamı içinde değerlendirdim. Bahse konu eylem, verilen bir emrin yapılmaması olmayıp emrin hudutlarının genişletilmesi suretiyle gerçekleştirilmiş bir olaydır. Bir disiplin suçu olduğu kanaatinde olduğunu ifade etmeliyim. Eğer üç günde emre aykırı bir eylem yapılsaydı 'Emre itaatsizlikte ısrar' suçu işlenirdi ki bu husus askeri yargı kapsamında değerlendirilirdi. Bilgilere 2003 yılında sahip olsaydım konuyu askeri yargıya intikal ettirirdim. En halisane temennim, suçsuz insanların özgürlüğüne kavuşmasıdır' dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir