Petrol
77.47
0.10%
Euro
19.5937
0.03%
Dolar
18.6382
0.03%
Altın
1.07
-0.02%
Borsa
4827
-3.46%
Bitcoin
318.388
-1.08%
8ºC
İstanbul
Çok bulutlu 8 C
  Cumhurbaşkanı Erdoğan Doğu Akdeniz için net konuştu

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Doğu Akdeniz için net konuştu

  "Bağırmalarıyla, çağırmalarıyla biz bu gemilerimizi oradan çekmeyiz." diyen Erdoğan, birilerinin gerilimi körüklemeye çalıştığını söyledi.
  • AA
  • 30.11.2019 - 15:04
  • Güncelleme : 30.11.2019 - 15:04

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Edirne'nin İpsala ilçesinde MS4 Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) İstasyonu'ndaki TANAP Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni'nde konuştu.

  Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarına birilerinin engel olmaya çalıştığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bağırmalarıyla, çağırmalarıyla biz bu gemilerimizi oradan çekmeyiz." dedi.

  Erdoğan: Bağırmalarıyla, çağırmalarıyla biz bu gemilerimizi oradan çekmeyiz

  "BİR DAMLA PETROLÜ İNSAN HAYATINDAN DEĞERLİ GÖREN ZİHNİYET"

  Erdoğan, "Bir damla petrolü insan kanından, insan hayatından daha değerli gören zihniyet, dünyaya barış ve huzur getirememiştir." şeklinde konuştu.

  "BİRİLERİ KÖRÜKLEMEYE ÇALIŞIYOR"

  Türkiye'nin hem kendi hukukunun hem de Kıbrıs Türkü'nün çıkarlarının çiğnenmesine izin vermeyeceğini vurgulayan Erdoğan, "Doğu Akdeniz'de bulunan hidrokarbon kaynaklarının paylaşımı konusunda birileri hakça paylaşım yerine gerilimi körüklemeye çalışıyor. Adaletli paylaşım imkanı varken tehdit diline ve şantaj politikalarına başvuruluyor. Oysa hiçbir ülke uluslararası hukuktan üstün değildir." diye konuştu.

  "KAN DEĞİL, BARIŞ FIŞKIRACAK"

  Libya ile yapılan Doğu Akdeniz'deki mutabakata ilişkin de konuşan Erdoğan, "Anlaşma yapıldı, diğer ayakları da uygulamaya girecek. Libya'yı tehdit etmeye başladılar, anlaşma uygulanacak. Bu anlaşmanın diğer ayakları da aynen uygulamaya girecek ve bizim sondajlarımızdan çatışma ve kan değil, barış ve refah fışkıracaktır." ifadelerini kullandı.

  TANAP'IN ÖNEMİ

  Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

  "Ülkelerimiz ve bölgemiz adına gerçekten tarihi bir ana tanıklık ediyoruz. TANAP Azerbaycan Gürcistan Türkiye güzergahından Avrupa'ya bağlanıyor. TANAP, bölgesel bir proje. Barış projesi olduğunu da özellikle vurgulamam lazım. Bu proje, her şeyden önce ülkelerimiz arasındaki köklü dostluğun sembolüdür.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Doğu Akdeniz için net konuştu #1

  "HAYALDEN ÇIKIP GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ"

  Güney gaz koridoru projesi TANAP'ın, Avrupa bağlantısının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Haziran 2012'den bu yana geçen sürede TANAP projesinin hayata geçmesi için gerçekten büyük çaba sarf ettik. İçeriden ve dışarıdan özellikle atlattığımız onca badireye, bölgesel gerilime, hatta sıcak çatışmalara varan istikrarsızlıklara rağmen TANAP'ı planlandığı şekilde ilerlettik. TANAP'la 16 milyar metreküplük Azerbaycan doğalgazının Türkiye ve Avrupa'nın istifadesine sunulması hayalden çıkıp gerçeğe dönüşmüştür."

  Erdoğan: Hiçbir ülke uluslararası hukuktan üstün değildir İZLE

  Konuşmaların ardından TANAP'ın açılışı gerçekleştirildi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Doğu Akdeniz için net konuştu #2

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Doğu Akdeniz için net konuştu #3

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Doğu Akdeniz için net konuştu #4


  Görüş Bildir