Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.480
2.68%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C
  Babacan Davos'ta Türkiye'nin rotasını çizdi

  Babacan Davos'ta Türkiye'nin rotasını çizdi

  AB ile ilgili karamsar tablolara işaret eden Babacan, Türkiye'nin yeni rotasını çizdi: Kendi birliğimizi kuracağız
  • 28.01.2012 - 11:17

  Babacan Davos ta Türkiye nin rotasını çizdi #1

  Davos’taki toplantılarda AB’den umudun kesildiğini söyleyen Ali Babacan, Türkiye’nin yeni hedefini anlattı.  

  AVRUPA İLE İLGİLİ KİMSE UMUTLU DEĞİL

  Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Avrupa’daki ekonomik problemlerin kaynağında bütçe açıkları ve borç stoku bulunduğunu belirterek, “Davos toplantılarında Avrupa ile ilgili ümit veren kimse yok. Sadece kötünün daha kötüye gidip gitmeyeceği konuşuluyor” dedi ve Türkiye’nin yeni rotasını çizdi.

  Babacan, Balkanlar, Kafkaslar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın tek bir ekonomik çevre olabileceğine kuvvetle inandıklarını belirterek, “Sınırların anlamını kaybettiği, insanların, ürünlerin, sermayenin ve enerjinin rahatça hareket ettiği bir vizyonumuz var” dedi.

  BALKANLAR KAFKASLAR ORTADOĞU KUZEY AFRİKA

  Avrupa’da hayal dünyasında yaşama, gerçekleri görmeme durumunun olduğunu, daha önce IMF’ye ihtiyaç duymadığını açıklayan birçok liderin artık IMF ile görüşmelere başladığını dile getiren Babacan, “Hükümet olarak Türkiye’nin tarihi ve kültürel ilişkilerinin olduğu Balkanlar, Kafkaslar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ile ilişkileri daha da geliştirmek istiyoruz. Tüm bu coğrafyanın tek bir ekonomik çevre olabileceğine de kuvvetle inanıyoruz. Sınırların anlamını kaybettiği insanların, ürünlerin, sermayenin ve enerjinin rahatça hareket ettiği bir vizyonumuz var. Arnavutluk’tan yola çıkan bir kişinin AB’de olduğu gibi ta Kuveyt’e kadar, Bahreyn’den yola çıkan bir kişinin Fas’a kadar rahatça hareket edebildiği ortak ekonomik bölge vizyonumuz var. Türkiye de doğal olarak bu bölgenin lideri olacaktır. Bununla demokrasiyi, barışı, güvenliği ve refahı önceleyen bir coğrafya oluşturmak istiyoruz” dedi.

  KENDİ TAHMİNLERİMİZE GÜVENİYORUZ

  IMF ve Dünya Bankası’nın Türkiye için farklı büyüme tahminlerinde bulunduğunu hatırlatan Babacan, “Kendi durumumuzu herkesten daha iyi bildiğimiz için kendi tahminlerimize güveniyoruz” dedi.

  TÜRKİYE’Yİ ANLATTI

  Dünya Ekonomik Forum toplantılarına katılan Basbakan Yardımcısı Ali Babacan, The Future Of Emerging Markets konulu oturuma katılarak bir konuşma yaptı. IMF ‘Ben demiştim’ havasına girdi IMF’nin yayınladığı raporlardaki karamsarlığın sadece Türkiye için değil, Avrupa, hatta dünya için geçerli olduğunu söyleyen Babacan, “IMF’nin bu tavrına önceki dönemde aldığı ağır eleştirilere maruz kalmama tedbiri de diyebiliriz. Çünkü 2008-2009 krizi olduğunda IMF çok eleştirildi. Siz bütün ülkelerin mali durumlarına hakimsiniz neden sonucun böyle olacağı uyarısında bulunmadınız’ denildi. Bu eleştirilerin de etkisiyle IMF daha kötü tablolar durumunda ‘bak ben demiştim’ tavrında olmak istiyor” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir