Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
472.501
-3.06%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C
  Babacan'dan siyasete devam mesajı İZLE

  Babacan'dan siyasete devam mesajı İZLE

  Başbakan Yardımcısı Babacan, 3 dönem kuralı doğrultusunda siyaseti bırakıp bırakmayacağının sorulması üzerine de 2001 yılına kadar siyasetle hiç ilişkisinin olmadığını söyledi.
  • 17.09.2014 - 10:53

  ali babacan

  AK Parti'de 2015 seçimleriyle birlikte 3 dönem sınırına takılan isimlerden biri de Ali Babacan. Ali Babacan, başarılı ekonomi yönetiminin ardından ne yapacağı merak edilen isimlerin belki de başında geliyor.

  SİYASETE DEVAM MESAJI

  Daha önce siyaseti bırakacağı söylenen Babacan, TRT Haber Dairesi Başkanı Nasuhi Güngör'e konuştu. Canlı yayında açıklamalar yapan Babacan siyasete devam edebileceğine yönelik mesajlar verdi. Babacan, "Bize ne zaman hizmetleriniz için teşekkür ederiz denilirse o zaman bırakırız" dedi.

  Babacan dan siyasete devam mesajı İZLE #2

  Babacan'dan siyasete devam mesajı İZLE

  Hükümetlerde kendisine hep görev verildiğini belirten Babacan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "Ben hala siyaseti tam öğrendim demiyorum. O oldukça ayrı bir alan. Yaptığımı bir hizmet olarak görüyorum, devlete millete bir hoş seda bırakıyorsak, bu en büyük mutluluk bizim için. Ben bunu askerlik görevine benzetiyorum, biz bedelli değil fiili askerlik yapıyoruz. Ancak, her askerliğin olduğu gibi başının da sonunun da olması gerektiğine inanıyorum. Bu süre ne kadar uzun-kısa olur, o benim irademle ilgili olmadı bugüne kadar, bırakmam da herhalde kendi irademle olmayacak.

  ''TEŞEKKÜR EDERİZ DİYECEKLER''

  Diyecekler ki; 'teşekkür ederiz', o gün de bırakmış olacağız siyaseti herhalde, tablo bu. Davet varken, bundan kaçmak mümkün değil. Katkıda bulunduğumuz sürece bunun verdiği bir haz var, onurlu bir görev, tatmin düzeyi çok yüksek. En verimli çağları devlet ve millet için kullanıyor olmanın herhalde mükafatı da daha fazla olur diye düşünüyorum."

  ÇÖZÜM SÜRECİ EKONOMİYİ NASIL ETKİLER

  Babacan, ''çözüm sürecinin" Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerinin sorulması üzerine, bunun temelinde Türkiye vatandaşı olan herkesin temel hak ve özgürlüklerden doyasıya istifade etmesi ve devletin tüm vatandaşlarını aynı samimiyetle kucaklaması olduğunu söyledi.

  Babacan, yatırımcıların sık sık Güneydoğu ve Doğu Anadolu'ya gidip gelmeye başladıklarını belirterek, "Bırakın kendi yatırımcılarımızı, benim bildiğim çok sayıda uluslararası yatırımcı Türkiye programı yaptığında bir de bölgeye gideyim diyor. Gaziantep'ten başlıyorlar, bugün Şanlıurfa'nun arazisi ve insan kaynağı ile Bursa'dan hiçbir farkı yok. 2023'te Şanlıurfa bugünün Bursa'sı neyse, o olur" ifadelerini kullandı.

  "EN SAĞLAM EKONOMİLERDEN BİRİYİZ"

  "2002 yılında devletin kamu borcu çoktu. Kamu borcunu sonlandırmak, mesele olmaktan çıkarmak bizim görevimizdi" diyen Babacan, şunları kaydetti;

  "Bankacılık sistemimizi en sağlam hale getirdik. Biz 22 tane bankanın battığı bir ekonomi devraldık. Şimdi dünyanın en sağlam ekonomilerinden biriyiz.Türkiye’nin bir kaynak ve finans bulamama diye bir sorunu yok."

  BEDELLİ ASKERLİK KONUSU

  Bedelli askerlik konusunda da merak edilen soruları cevaplandıran Ali Babacan, "Bedelli askerlik konusuna ekonomik perspektifle bakmıyoruz. Şu kadar para gelecek diye bütçe yapmıyoruz. Buranın bütçesi bazı hedefler var oralara yönlendirildi. Temel, teknik analizin ve çalışmanın Genelkurmay Başkanlığı'ndan gelmesi gerekiyor. Önümüzdeki haftalarda böyle bir çalışma olacak. Beklentiyi fazla yükseltmemeliyiz" diye konuştu.

  TAŞERON İŞÇİLER KONUSU

  Babacan, taşeron işçiler konusunda ise; "Taşeron işçiler konusu oldukça karmaşık bir konu. Yeni anayasayla birlikte çalışan kavramını getirmek arzusundayız. Bu tablo bizi mutlu eden bir tablo değil. Umuyoruz yeni anayasayla birlikte "çalışan" tanımı getirilir. Çalışan kavramıyla köklü çözümü buluruz diye umuyoruz. Küçük düzeltmelerle ilerleyebildiğimiz bir alan maalesef" ifadelerini kullandı.

  SEYYANEN ZAM KONUSU

  Seyyanen zam konusunda da önemli değerlendirmelerde bulunan Babacan, şunları kaydetti; "Seyyanen zamdan 2014’te en çok öğretmenlerimiz etkilendi. Şu anda üniversitelerimizdeki akademik personel için çalışıyoruz. Teknik bir çalışma taslak olarak oluştu. Başka bir çalışmamız yok. Kamunun maaş rejimini bozacak bir adım atılmayacak."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir