Euro
15.4749
0.30%
Dolar
13.5445
0.19%
Altın
792.7470
0.39%
Borsa
2,072.93
0.11%
Bitcoin
581.522
-0.47%
2ºC
İstanbul
Açık 2 C
  Bahçeli'ye Irak'tan Kerkük vizesi yok

  Bahçeli'ye Irak'tan Kerkük vizesi yok

  MHP'ye Irak'tan vize yok. Irak hükümetinin vize vermemesi nedeniyle Bahçeli'nin Kerkük ziyareti gerçekleşmeyecek..
  • 15.08.2012 - 14:49

  Bahçeli ye Irak tan Kerkük vizesi yok #1

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli teoride Irak merkezi yönetimi, pratikte ise Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin kontrolündeki Kerkük’ü ziyaret etmeyi planlıyordu. Bahçeli Kerkük Camii'nde Bayram Namazı kılacaktı. Ancak Irak hükümetinden vize çıkmadı. Irak hükümeti güvenlik gerekçesiyle MHP liderine vize vermedi. Bahçeli'nin Kerkük ziyareti gerçekleşemeyecek.

  DEVLET BAHÇELİ'DEN AÇIKLAMA VAR

  BELGELER UZUN UĞRAŞLAR SONUCU TAMAMLANDI

  MHP lideri yaklaşık iki aydır, Kerkük'e giderek oradaki Türkmenlerle buluşmak için kapsamlı bir program hazırlıyordu. 18 - 21 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek ziyaret için MHP yetkilileri, Büyükelçiliğin istediği fotoğraf makinelerinin seri numaralarından, detaylı vize başvuru formuna kadar bütün belgeleri uzun uğraşılar sonrasında tamamlamıştı.

  DIŞİŞLERİ GİRİŞİMDE BULUNDU

  Dışişleri Bakanlığı, MHP lideri ve beraberindeki heyete gerekli izin ve vizelerin verilmesi için Irak hükümeti nezdinde girişimde bulunmuştu.

  Türkiye, Bahçeli'ye izin verilmesi halinde MHP lideri ve beraberindeki heyetin can güvenliğinin sağlanması için Bağdat ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'ni notayla uyarmıştı.

  İLİŞKİLER GEREKÇE GÖSTERİLDİ

  Irak ziyaretine üç gün kala Büyükelçilikten partiyi şok eden bir karar çıktı. Irak Büyükelçiliği, "Türkiye-Irak arasında son zamanlarda yaşanan ilişkileri" gerekçe göstererek Bahçeli ve beraberindeki heyete vize vermedi. Karara Dışişleri Bakanlığı da tepki gösterdi. BakanlıkIrak hükümetine nota vermeye hazırlanıyor.

  FARKLI GÜZERGAHLAR SEÇENEĞİ

  Öte yandan MHP yöneticileri ziyaretin tamamen iptal edilmediğini, farklı güzergahların masaya yatırılarak değerlendirildiğini kaydediyor.

  Bahçeli, pasaportuna ‘Kürdistan’ damgası vurdurtmamak için güvenlik sorunları yaşanan Musul-Mahmur-Kerkük güzergâhını kullanarak Kerkük'e gitmeyi planlıyordu. Çünkü yolda Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin kontrol noktaları var.

  Bahçeli ye Irak tan Kerkük vizesi yok #2

  Ayrıntılar gelecek..


  Görüş Bildir