Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
359.972
-0.23%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C

  Bakan Bozdağ: HSYK'da çoğulcu bir yapı oluştu

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK seçimlerinin sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.
  • 13.10.2014 - 02:21
  Bakan Bozdağ: HSYK'da çoğulcu bir yapı oluştu

  Bakan Bozdağ: HSYK da çoğulcu bir yapı oluştu #1

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK seçimlerinin sonuçlarına ilişkin, "Yargının içindeki bütün kesimlerin temsil edildiği çoğulcu bir yapı oluşmuştur. Hakim ve savcılarımız, yargımız, hukuk devleti, tarafsız ve bağımsız bir yargı anlayışı kazanmıştır. Hakim ve savcılarımız ideolojik bir anlayışa karşı çıkmışlardır" değerlendirmesinde bulundu.

  "ÇOĞULCU BİR YAPI OLUŞMUŞTUR"

  Bozdağ, şunları söyledi:

  "Hakim ve Savcılarımızın kendileri hakkında nihai karar verecek en yüksek kurulun üyelerini seçmişlerdir. Demokratik bir seçim olmuştur. Seçim sonuçları itibarıyla bakınca çoğulcu bir yapı olmuştur. Yargının içindeki bütün kesimlerin temsil edildiği bir yapı olmuştur. Milletimizin arzusu da bu yöndedir. Hakim ve savcılarımız, yargımız, hukuk devleti, tarafsız ve bağımsız bir yargı anlayışı kazanmıştır. Hakim ve savcılarımız ideolojik bir anlayışa karşı çıkmışlardır. Sonuçların hayırlı olmasını dilerim. Umarım seçilen yeni üyelerimiz, hukukun üstünlüğüne yargının bağımsız ve tarafsızlığına bağlı olarak çalışacaklardır. YSK'nın seçim sonuçlarını açıklamasından sonra kesinleşecektir. Sayın Cumhurbaşkanı 4 üye atayacak, adalet akademisi de kendi kurul üyeleri arasından atama yapacak ve seçim süreci tamamlanacaktır."

  BİZ CEMAATİN DEĞİL, MİLLETİN YARGISIYIZ

  Adalet Bakanı Bozdağ, yargıdaki cemaat örgütlenmesine ilişkin bir soru üzerine de şu yanıtı verdi:

  "YARSAV bir listeyle girdi. Yargıçlar Sendikası da onu destekledi. Ortaya çıkan sonuçlara bakınca YARSAV diye bir şey pek görünmüyor. Bazılarına bağımsız aday dendi. Bazı gazeteler bunu yazdı, manşetlerine taşıdı. Halbuki hiçbirisi bağımsız değil, tam bağımlı adaylar. Nereye bağımlı olduğunu yazan, manşete çeken gazeteler de iyi biliyorlar. Yargının bağımsızlığı hepimizin güvencesidir, demokrasinin sigortasıdır. Eğer yargı bir cemaatin veya bir ideolojik grubun eline geçerse demokrasinin de yargının bağımsızlığının güvencesi de ortadan kalkar. Ben bu seçimi o açıdan da önemli görüyorum. Hakim ve savcılarımız üzerlerine yapılan yaftayı kaldırıp atmış ve biz bir cemaatin değil, biz milletin yargısıyız demişlerdir."


  Görüş Bildir