Petrol
93.7
0.05%
Euro
18.2677
-0.05%
Dolar
17.9612
0.07%
Altın
1.018
0.11%
Borsa
298
0.00%
Bitcoin
425.645
-1.05%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C
  Bakan Davutoğlu: Rus kızlar Türk aile yapısına uygun

  Bakan Davutoğlu: Rus kızlar Türk aile yapısına uygun

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Rus gelinlere referans verdi
  • 27.01.2012 - 10:51

  Bakan Davutoğlu: Rus kızlar Türk aile yapısına uygun #1

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk-Rus evliliklerini değerlendirdi: 'Rus gelinler Türk aile yapısına çok uygun. Danışmanlarımdan biri de Rus gelin aldı...'

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun 2 günlük Rusya ziyareti sırasında iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmeye dönük önemli kararlar alındı. Davutoğlu, halen 31 milyar 500 milyon dolar olandış ticaret hacminin 5 yıl içerisinde 100 milyar dolar düzeyine çıkarılacağını belirterek, Rusya'da 3 yeni ticaret ofisi açmayı düşündüklerini söyledi.

  TURİST SAYISI HIZLA ARTACAK

  Moskova dönüşü uçakta soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Rusya ile vizeler kalktığı için turist sayısının hızla artacağına dikkat çekti. Geçen yıl sonu itibariyle Türkiye'ye 3,5 milyon Rus turist geldi. Rusya bu sayı ile Almanya'dan sonra Türkiye'ye en çok turist gönderen 2. ülke oldu. Ancak birkaç yıl içerisinde Rus turist sayısının 10 milyona çıkması bekleniyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Rus meslektaşı Lavrov ile sohbet ederken, "Ne güzel. Ruslar barışçıl yollarla sıcak denizlere kadar ulaştı. Artık savaşmaya gerek yok" dediği öğrenildi. Bu arada 30 günlük vizesiz seyahat süresini 60 güne çıkarmak için çalışmalar başlatıldı

  RUS GELİNLER TÜRK AİLE YAPISINA UYGUN

  Sohbet sırasında, Türk-Rus evliliklerine de dikkat çeken Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu şu değerlendirmeyi yaptı: "İki ülke ilişkilerini daha da geliştirmek için Türk- Rus evliliklerinin sayısını artırmak önemli. Rus gelinler Türk aile yapısına çok uygun. Rus aile kültürü, Türk aile kültürüne çok yakın. Rus gelinler eşlerine çok bağlı, saygılı. Danışmanlarımdan biri de Rus gelin aldı. Ayrıca benim hanımın çok sayıda Rus hastası var. Onun da gözlemleri Türk aile yapısına çok uygun oldukları yönünde."

  RUSLAR'IN DÜNYADA EN FAZLA GÜVENDİĞİ MİLLET TÜRKLER

  Manavgat İlçe Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü yetkilileri son yıllarda Ruslar'la yapılan evliliklerin arttığını belirtti. Türk-Rus birlikteliklerine yönelik teknik destek ise Rus turist rehberi İlkay Özen'den geldi. Özen, "3 bin Rus turistin denek olarak yer aldığı bir anket yaptık. Anket sonucunda Ruslar'ın dünyada en fazla güvendiği milletin Türkler olduğunu tespit ettik" diye konuştu.

  ANTALYA'DA EVLİLİKLERİN SAYISI HER GÜN ARTIYOR

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türk-Rus evliliklerini desteklerken veriler de bu birlikteliklerdeki artışı gözler önüne seriyor. Ruslar'ın ağırlıklı olarak yaşadığı Antalya'da, yabancı evliliklerin sayısı her geçen gün artıyor. 2011 yılının verilerine göre sadece geçen yıl Manavgat'ta bin 208 nikah kıyıldı. Bu nikahtan 243'ü yabancılarla gerçekleşti. Söz konusu evliliklerin yarısından fazlası ise Ruslar'la yapıldı. Rus bayanların çoğu gönlünü Türk erkeklerine kaptırdı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir