Euro
10.4714
0.14%
Dolar
8.7916
0.25%
Altın
504.37
0.31%
Borsa
1.399
0%
Bitcoin
288.003
-7.17%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C
  Bakan Berat Albayrak bütçe görüşmelerinde konuştu

  Bakan Berat Albayrak bütçe görüşmelerinde konuştu

  Meclis Genel Kurulu'nda konuşma yapan Bakan Albayrak, Türkiye'nin G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olduğunu söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 10.12.2018 - 13:08
  • Güncelleme : 10.12.2018 - 13:08

  TBMM Genel Kurulu'nda, 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerine başlandı.

  TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı Binali Yıldırım başkanlığında toplandı.

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bütçeyle ilgili sunumuna başladı.

  ENFLASYONLA MÜCADELEDE GÜÇLÜ PERFORMANS HEDEFİ

  Bakan Albayrak konuşmasında kasımdan sonra aralık ayında da enflasyonla mücadelede güçlü bir performansı yakalayacaklarını söyledi.

  Bakan Albayrak'ın konuşmasından satır başları şöyle:

  "2017 yılından küresel ekonomi üretim yatırım ve uluslararası ticarette güçlü bir performans gerçekleştirmiştir.

  Son dönemde düşen petrol fiyatları petrol ihracatçılarını olumsuz etkileyecektir.

  Gelişmiş ülkelerde ekonomik büyümenin hız kesmesi beklenmektedir.

  Uluslararası kuruluşlar 2019 yılı küresel büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etmişlerdir. Artan karmacılık söylentisinin etkisiyle uluslarası ticaret hız kaybetmektedir. 2018 yılında yüzde 4,2, 2019 yılında ise yüzde 4 oranında genişlemesi beklenmektedir.

  Berat Albayrak: Enflasyon yüzde 4 birden düştü VİDEO

  G20'DE EN HIZLI BÜYÜME

  Türkiye G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke oldu.

  YEP'TEKİ HEDEFLERİMİZİ YAKALAYACAĞIZ

  Yılın 3. çeyreğinde iç talep ivme kaybetti. Kasım ayından sonra aralık ayında da devam edecek. KDV indirimlerinin ve enerji fiyatlarında zam yapılmayacağı etkisiyle enflasyonla mücadelede güçlü bir yapı yakalayacağımıza inanıyoruz. Yıllık Ekonomi Programı'ndaki (YEP) 2018 hedefimizi yakalayacağımızı öngörüyoruz.

  Bakan Berat Albayrak bütçe görüşmelerinde konuştu #1

  DENGELENME OLUMLU SEYREDİYOR

  Ekonomideki dengelenme olumlu seyretmekte. 2017 yılında 157 milyar dolara yükselen ihracatımız, bu artışı sürdürerek kasım ayında en yüksek değere ulaşmıştır ve yıl sonunda 170 milyar dolar hedefini yakalayacaktır.

  TURİZM BAŞARISI CARİ AÇIĞI DÜŞÜRDÜ

  Turizmde yaşanan toparlanma, cari açığın düşmesinde etkili olmuştur. Artan turist sayısına bağlı olarak turizm gelirlerimizde önemli artışlar yaşanmıştır. Yıllık bazda 38,9 milyon kişiyle rekor seviyeye ulaşmıştır. 2018 yılı Mayıs ayı itibari ile cari dengelenmede çok iyi bir iyileşme görüyoruz. Ekim ve kasım aylarında da cari fazla vereceğimizi göreceğiz.

  Son dönemde finansal piyasalarda yaşanan dalgalanmalara karşı bankacılık sektörü sağlıklı ve güçlü yapısını korumuştur. Bankaların mali yapıları ve aktif kaliteleri yakından izlenmekte ve sektörün mali yapısını güçlendirecek bir politika seti uygulanmaktadır.

  Bakan Berat Albayrak bütçe görüşmelerinde konuştu #2

  Küresel ekonomide riskler ve yavaşlayan büyüme ortamı göz önüne alındığında Türkiye ekonomisinin sermaye akımı ve jeopololitik risklere karşı zayıf kalmasının önüne geçilmesi büyük bir önem arz etmektedir.

  BÜTÇE AÇIKLARINI VE BORÇ STOKLARINI ÇOK DÜŞÜK SEVİYELERE İNDİRDİK

  Kamu maliyesinde 2002 yılından bu yana yaptığımız reformlar sayesinde, bütçe açıklarını ve borç stoklarını çok düşük seviyelere indirdik. Kamu borç yükümüzde tarihin en düşük seviyelerindedir. 2002 yılında yüzde 72,1 olan kamu borç stoğunun milli gelire oranı 2017 yılında yüzde 28,3 olmuştur.
  2018 yılında bütçe açığının 72.1 milyar TL, 2019'da bütçe açığının 80.6 milyar TL olmasını bekliyoruz.

  Yeni ekonomi programında mali disiplin ekonomi politikasının temel çıtası olarak başta tasarruflar olmak üzere uygulamaya konulacak. Yapısal tedbirlere merkezi yönetim bütçe açığının gayri safi yurt dışı hasılaya oranını program boyunca yüzde 2'nin altında tutacağız.

  BÜTÇE AÇIĞININ GSYH'YE ORANI

  Bu çerçevede 2017 yılında yüzde 1,5 olarak gerçekleşen merkezi yönetim bütçe açığının gayri safi yurt içi hasılaya oranını 2018 yılında 1,9 ve 2019 yılında ise yüzde 1,8 olarak öngörüyoruz.

  Buna bağlı olarak, 2017'de yüzde 1,8 olan genel devlet açığının 2018 yılında yüzde 2,4 ve 2019 yılında yüzde 1,6 olmasını hedefledik.

  EMEKLİ ZAMMINDA YÜZDE 36,5'LİK ARTIŞ

  Enflasyon farkı (emekli ve memur zamları) dahil zamlarla emeklilere verilen bayram ikramiyeleriyle yüzde 36,5 oranında artış yaşamıştır.

  2019 yılı bütçesinin en önemli özelliklerinden biri tasarruf bütçesidir.

  Tasarruflar sayesinde kamu kaynaklarının verimsizliğinin önüne geçilirken, işçimizin memurumuzun haklarını koruduk. Yaşlılara, çocuklara, kadınlara desteklerimizi artırarak sürdürdük.

  VERGİSİNİ DÜZENLİ ÖDEYENLERE İNDİRİMLER GETİRDİK

  Zor günlerinde de devlet olarak yanında olmak için vergisini düzenli olarak ödeyen mükelleflerimize, hesaplanan gelir ve kurumlar vergisinin yüzde 5'i oranında indirimler getirdik. Vergi borçlarını 60 aya kadar ödeme imkanı getirdik. Net asgari ücretin vergi tarifesi sebebiyle dönem başında belirlenen miktarın altına düşmesini kalıcı olarak önledik.

  Kreşlere ödenen tutarın aylık olarak asgari ücretin yarına kadar olan kısmını gelir vergisinden muaf tuttuk. Yeni araç alımında 10 bin liraya kadar ÖTV indirimi sağladık. Kayıt dışı ekonomiyle etkin mücadeleye devam ediyoruz."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir