Dolar
7.6634
0.4101%
Euro
8.9795
-0.0011%
Altın
1902.83
-0.4998%
Borsa
1096.16
0.8399%
G. Altın
468.539
-0.1997%
Bitcoin
80147.12
-1.1%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C
  Balyoz’daki 3 kadına 16’şar yıl

  Balyoz’daki 3 kadına 16’şar yıl

  Balyoz davasının tutuksuz yargılanan biri sivil 3 kadını 16 yıl ceza aldı...
  • 23.09.2012 - 10:31

  Balyoz’daki 3 kadına 16’şar yıl #1

  Emekli Albay Öğretmen Berna Yılmaz, Balyoz davasında kararın açıklandığı duruşmada hazır bulundu. Karar açıklanmadan duruşmadan ayrılan Yılmaz ve tutuksuz olarak yargılanan Deniz Hakim Yarbay Tülay Delibaş hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. Balyoz'un sivil memuresi! Güllü Sarıkaya ise beraat beklerken "paşa cezası" aldı...

  BAKANLAR KURULUNU GÖREV YAPAMAZ HALE GETİRMEYE TEŞVİK SUÇUNDAN 16 YIL

  TÜLAY DELİBAŞ: 2004’ten beri Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nde görevli. “Bakanlar Kurulu’nu görevini yapamaz hale getirmeye teşvik” iddiasıyla 20 yıla kadar hapis cezası isteniyordu ve yargılama sonunda 16 yıl hapse mahkum oldu.

  Genelkurmay Askeri Savcılığı'nda görevliydi

  Olay tarihinde yüzbaşı rütbesinde bulunan ve Gölcük’te görevli olan Delibaş’ın “Önleyici hukuki tedbirler” başlıklı bir belge hazırladığı, Oramiral Özden Örnek adına imzaya açılan belgede, SUGA Harekat Planı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın yeniden yapılandırması faaliyetlerinin istenilen seviyeye ulaşmadığı iddia ediliyordu. 43 yaşındaki Delibaş, Gölcük’teki görevinin ardından, Ankara’da Genelkurmay Askeri Savcılığı’nda görevlendirildi. Bu görevi sırasında “halkı askerlikten soğutmak” iddiasıyla askeri mahkemede yargılanan ve aralarında Şanar Yurdatapan, Ali Nesin, Lale Mansur ve Etyen Mahcupyan’ın da olduğu sanıkların davasında askeri savcı olarak görev aldı.

  ‘Aynı gruptaydı’

  İddianamede, “Özden Örnek adına imzaya açılan ‘DzKdan_istekler.doc’ isimli belgede ‘Dz. K.K.lığının yeniden yapılandırılması faaliyetlerinde istenen seviyeye ulaşılamaması durumunda; adli ve idari konularda oluşabilecek güçlüklere karşı, koruyucu tedbir olarak en kötü senaryolar dikkate alınarak yapılan mevzuat çalışmaları’ ve ‘Koruyucu Güvenlik Önlemleri konusunda hazırlanan güvenlik brifingi’ şeklinde iki ayrı konu başlığının ele alındığı ve kapsamında çalışmaların yapıldığı anlaşılmıştır... Mevzuat çalışmaları yapmak üzere bir grup teşkil edildiği, bu grup içerisinde de A.Cengiz Şirin, Cumhur Eryüksel, Tanju Ünal, Tülay Delibaş ve Doğan Uysal isimli sanıkların bulunduğu görülmüştür. Bu grup tarafından, yapılan görevlendirmeye uygun olarak çalışmaların yapıldığı görülmüştür” denilmişti.

  KARAR AÇIKLANIRKEN FİRAR ETTİ

  BERNA YILMAZ: İsmi iddianamede EK-28- EK K LAHİKA-10 CETV-I.doc dosyası içinde çok gizli ibareli evrakla irtibatlı olarak geçiyordu. İddianamede bu irtibat şöyle anlatılıyordu: “Hv.Öğ.Bnb. Plan Subayı Berna Dönmez ismine imzaya açılmış ‘Oraj Hava Harekat Planı Yıldız Teknik Üniversitesine Yönelik Plan’ başlıklı bir yazı olduğu, içeriğinde; ORAJ planı kapsamında, sıkıyönetim ilanıyla birlikte Yıldız Teknik Üniversitesi’ne el konulması ve yönetiminin değiştirilmesi konusunda bir talimat olduğu görülmüştür. Dosya özelliklerine bakıldığında; Berna Dönmez tarafından yazıldığı, içerik oluşturma tarihinin ‘05.02.2003 09:24’ olduğu, son kaydedenin ‘ckoylu’ ve son kaydetme tarihinin ‘19.02.2003 10:38” olduğu tespit edilmiştir’ deniyordu. Mahkeme kararı açıklamadan önce Yılmaz’ın duruşmayı terk ettiği ise karardan sonra anlaşıldı.

  BALYOZ'UN SİVİL MEMURESİNİN AİLESİ ŞOKTA

  GÜLLÜ SALKAYA: Balyoz darbe planı soruşturması kapsamında Nisan 2010 ve Ağustos 2011 yılında gözaltına alınan ve savcılık sorgusunun ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Güllü Salkaya, 3. Balyoz iddianamesinde sanık olarak yer almıştı. Davanın iki sivil sanığından biri sivil sanığı olan Güllü Salkaya'nın adının deliller arasında bulunan bir belgede Oraj Hava Harekat planı kapsamında Sıkıyöneim Taktik Harekât Merkezi Genel İdari Personeli olarak görevlendirilecekler arasında geçtiği belirtiliyordu.

  İddianamede, soruşturma kapsamında ele geçirilen 13 ayrı dijital belgenin incelendiği ve en son 19.02.2003 tarihinde Güllü Salkaya'nın 'gsalkaya' kullanıcı adıyla kullandığı bilgisayarda kaydedildiği ve Oraj Hava Harekat Planı'nın sekreterya faaliyetlerinde bulunduğu iddia edilmişti. Karar duruşmasında tutuklandı.

  "Bilgisarımda hazırlanan belgeleri hiç görmedim"

  Balyoz davasında HAVELSAN eski Genel Müdürü Ömer Faruk Ağa Yarman ile birlikte yargılan iki sivil sanıktan olan Güllü Salkaya ifadelerinde, Oraj Hava Harekat Planı kapsamında kendisine sekreter olarak görev verildiğinin iddia edildiğini ancak böyle bir görev almadığını, bilgisayarında hazırlandığı iddia edilen belgeleri de hiç görmediğini savunmuştu. Karar duruşmasında makheme salonunda bulunan Salkaya, 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hükümle birlikte tutuklanmasına karar verilen Salkaya cezaevine konuldu.

  "Eşimin hiçbir şeyden haberi yok"

  Beraat beklerken 16 yıl Salkaya'nın eşi Ali Salkaya, eşinin Hava Harp Okulu'nda öğrenci işlerinde sivil memur olduğunu darbe ve darbe planı konusunda hiç bir bilgisini olmadığını belirterek, "Eşim beraat etmeyi beklerken ona da generallere verilen cezayı verdiler." dedi. 2003 yılında eşinin kullandığı bilgisayarın orada çalışan tüm personelin kullanımına açık olduğunu ve şifresinin olmadığını ifade eden Ali Salkaya, "Eşim öğrenci işlerinde görevliydi. Hiç birşeyden haberi yok. Tutuksuz yargılanmasına rağmen duruşmaların çoğuna katıldı. Son karar duruşmasına giderken beraat edeceğini söyleyerek gitti. Ama generallere verilen cezayı eşime de verdiler. Hiç bir indirim bilye uygulanmadı. Duruşma salonunda tutuklayıp Hasdal Askeri Cezaevi'ne konuldu. Eşimi henüz göremedim. Şoktayız" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir