Ban Ki-mun'dan Filistin kurulsun açıklaması

Ban Ki-mun'dan Filistin kurulsun açıklaması

İsrail, son günlerde Gazze'ye bomba yağdırıyor. Onlarca ölü ve yaralının bulunduğu Gazze'de adeta kapana kısılan halk, bir çıkış yolu arıyor. Dünya kamuoyunun çeşitli girişimlerde bulunmasına rağmen henüz durdurulamayan İsrail'e karşı yeni yaptırımlar da gündeme geliyor.

Son olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Filistin Devlet Başkanı ile yaptığı görüşmenin ardından İsrail'in Gazze'ye saldırımasıyla ile ilgili, ''Filistin devletinin ortaya çıkma zamanı artık gelmiştir'' dedi.

TÜM AKTÖRLERLE GÖRÜŞECEK

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan en kısa zamanda İsrail'in Gazze saldırısını durdurması ve bir daha tekrar etmemesi yönünde çaba göstermesini talep etti. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Ban, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Batı Şeria'daki Filistin Hükümeti Başbakanı Selam Fayyad, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile İsrail ve Filistin arasındaki ateşkes konusunu görüştüğünü, Ürdün Kralı Abdullah ve Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile de görüşeceğini kaydetti.