Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
486.180
2.43%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 16 C

  Bank Asya hisseleri tekrar işleme kapatıldı

  7 Ağustos'ta işleme kapatıldıktan sonra 15 Eylül'de tekrar işleme açılan Bank Asya hisseleri Borsa İstanbul tarafından tekrar geçici olarak işleme kapatıldı.
  • 18.09.2014 - 14:30
  Bank Asya hisseleri tekrar işleme kapatıldı

  Bank Asya hisseleri tekrar işleme kapatıldı #1

  Bank Asya hisseleri işleme açıldıktan sonra en dalgalı gününü bugün yaşamıştı. Gün içinde açılışta 0,57 liraya kadar düşerek taban fiyatı gören hisseler saat 10:20'den sonra gelen alımlarla birlikte 5 dakika içinde 0,71 liraya çıktı. 5 dakikalık yükseliş yüzde 25'i bulmuştu. Şimdi ise Bank Asya hisseleri Borsa İstanbul tarafından tekrar geçici olarak işleme kapatıldı.

  ''GEÇİCİ OLARAK İŞLEME DURDURULDU''

  Borsa  İstanbul'dan yapılan açıklamada "Asya Katılım Bankası A.Ş. (ASYAB.E, Şirket) paylarının işlem sırası, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (BİAŞ) Yönetmeliği'nin 25/b maddesi uyarınca geçici olarak işleme durdurulmuştur. Şirket'in işlem sırasının açılış zamanı daha sonra duyurulacaktır" denildi.

  ERDOĞAN: O BANKA BATMIŞ ZATEN

  Erdoğan, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi'nde isim vermeden Bank Asya ile ilgili olarak; ''Bir bankanın batırılması için çalışılmıyor. O banka batmış zaten. Taşıma suyla ayakta tutulmaya çalışılıyor'' ifadesini kullanmıştı.

  İLK SEANSTA TAVAN YAPMIŞTI

  Hafta başında işleme açılan Bank Asya hisseleri 3 gün boyunca taban fiyatlarına düşerek 1.24 liradan 0,64 liraya kadar düşmüştü. Bugün Bank Asya hisseleri açılışta yeni taban seviyesi olan 0,57 liraya düşse de birinci seansta beklenmedik şekilde yükselişe geçti. Taban fiyatın ardından saat 10:20'dan gelen alımlarla yükselen Bank Asya hisseleri beş dakikada 0,71 liraya kadar çıktı ve tavan fiyatına erişti. Sadece 5 dakikalık yükseliş hızı yüzde 25'i buldu. Günlük yükseliş ise yüzde 10,94 oldu. Böylece Bank Asya hisseleri işleme tekrar açıldıktan sonra ilk kez yükseldi. Bankanın piyasa değeri 0,71 liralık hisse fiyatıyla 639 milyon liraya çıktı.

  "YATIRIMCILAR RİSK ALDILAR"

  Reuters'e konuşan bir bankacılık sektör analisti, "Satış emirlerinin sona ermesiyle bu seviyeleri, fırsat olarak görenler ve bu seviyelerden alım yaparak maliyetlerini düşürenler oldu. Hissede brüt takas devam ettiği için alıcılar gün içi alıp satanlar değil, daha ucuz maliyet yapmak adına gerçek alıcılar. Temel anlamda bir haber akışı yok ancak bu ortamda işlemi seven bireysel ve kurumsal yatırımcılar bu riski aldılar" dedi.

  Bir portföy yöneticisi, "Hisse dört işlem gününde taban fiyatı gördükten sonra, bir tavanı garipsemiyorum. Tahta kapalıyken biriken siyasi riski, piyasa sert bir şekilde fiyatladı. Yeni bir denge oturana kadar tabanlı/tavanlı sarkaç hareketleri olacaktır diye düşünüyorum" dedi.

  Bank Asya hisseleri tekrar işleme kapatıldı #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir