Petrol
93.7
0.05%
Euro
18.2677
-0.05%
Dolar
17.9612
0.07%
Altın
1.018
0.11%
Borsa
298
0.00%
Bitcoin
424.026
-1.98%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C

  Bankalarda yeni dönem: Uzaktan kimlik tespiti nasıl yapılır, hesap nasıl açılır?

  Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bankaların yeni dönemde uzaktan kimlik tespiti yaparak müşteri kabul edebileceklerini bildiren bir açıklamada bulundu. Peki, uzaktan kimlik tespiti nasıl yapılır?
  • Haber Merkezi
  • 28.04.2021 - 12:17
  • Güncelleme : 28.04.2021 - 12:20
  Bankalarda yeni dönem: Uzaktan kimlik tespiti nasıl yapılır, hesap nasıl açılır?

  Koronavirüs pandemisi, yaşam alışkanlıklarımızı bir hayli değiştirdi. Uzaktan eğitim, evden çalışma derken bankacılıkta da devrim niteliğinde bir yeniliğe vesile oldu.

  Bankalarla ilgili BDDK'nın çalışması sonrasında hem ekonomik anlamda hem de zamandan tasarruf sağlayacak yeni düzenlemeyle birlikte ıslak imza zorunluluğuna son verilerek uzaktan kimlik doğrulama dönemine girildi.

  Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından yapılan son dakika açıklaması ile bankalardaki yeni dönemin detayları belli oldu. Bankaların uzaktan kimlik tespiti yaparak müşteri kabul edebileceği yeni sisteme dair geniş bilgilendirmede bulunuldu.

  Bunun üzerine vatandaşlar, uzaktan kimlik doğrulamasının nasıl yapılacağına ilişkin detayları araştırmaya başladı.

  Peki, Uzaktan kimlik tespiti nasıl yapılır, hesap nasıl açılır? İşte detaylar...

  BANKALARDA YENİ DÖNEM

  Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklama ile bankaların yeni dönemde uzaktan kimlik tespiti yapmaları suretiyle müşteri kabul edebilecekleri bildirildi. Böylece kimlik tespiti yapılan müşteriler mobil cihazlar veya bilgisayarlar aracılığı ile hizmet alabilecek.

  Türkiye Bankalar Birliği (TBB) uzaktan banka hesap açılışına ilişkin yaptığı açıklamada, ''Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasına İlişkin Yönetmelik''in 1 Nisan 2021 tarih ve 31441 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandığı hatırlatıldı.

  UZAKTAN KİMLİK TESPİTİ

  Yapılan yönetmelik düzenlemesi ile bankalar uzaktan kimlik tespiti yapıp mobil veya bilgisayarlar üzerinden müşteri kabul edebilecek. Bu uygulama 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

  Müşteriler yeni sistemde banka şubelerine gitmeden banka hesabı açabilecek, bankacılık işlemleri yapabilecek ve kredi başvurularında bulunabilecek.

  Bankalarda yeni dönem: Uzaktan kimlik tespiti nasıl yapılır, hesap nasıl açılır? #1

  UZAKTAN BANKA MÜŞTERİSİ NASIL OLUNUR?

  Müşterilerin kimlik tespiti sürecinde ilgili bankaya mobil şubeden veya internet şubesinden bir form doldurarak başvuru yapmaları gerekecek.

  Uzaktan kimlik tespiti yapmak isteyen müşteriler, yeni TC Kimlik Kartı ve bir akıllı telefona sahip olmak zorundadır.

  Bilgiler doğrulandıktan sonra uzaktan kimlik tespiti için banka temsilcisi ile irtibata geçilmektedir. Görüşme sırasında müşterilerin yüzleri tanınmalıdır.

  Ayrıca uzaktan kimlik tespiti sırasında akıllı telefonlarda NFC özelliğinin olması talep edilebilecek. Bunun için akıllı telefonların NFC özelliklerinin önceden öğrenilmesi gerekecek.

  Başvuru formunda yer alan bilgiler banka görevlisi tarafından doğrulanacak. Ardından kimlik tespiti yapılarak bankacılık işlemlerine geçiş yapılabilecek. Bu yolla banka hesabı açmaktan havale ve eft yapmaya kadar her türlü bankacılık işlemi yapılabilecek.

  Uzaktan banka müşterisi olmak veya hesap açtırmak isteyen kişilerin bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanan çalışmaya www.tbb.org.tr adresli internet sitesinin "Faydalı Bilgiler" bölümünden ulaşılabilecek.

  Bankalarda yeni dönem: Uzaktan kimlik tespiti nasıl yapılır, hesap nasıl açılır? #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir